W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Emisja obligacji P2022A DEVELIA

Z dostępną publicznie emisją obligacji korporacyjnych wystartowała spółka DEVELIA, jedna z największych firm deweloperskich w Polsce. Wcześniej spółka z obligacjami celowała raczej w klienta instytucjonalnego, tym bardziej warto się pochylić nad jej ofertą tym razem skierowaną do inwestorów indywidualnych. Poniżej przedstawiam parametry emisji obligacji, przedstawiam krótko grupę, a także porównuję aktualną ofertę obligacji z tymi już notowanymi na rynku Catalyst.

DEVELIA – emisja obligacji P2022A

Wartość emisji obligacji wynosi do 20 mln zł. Wartość pojedynczej obligacji to 1.000 zł.

Obligacje emitowane są na okres 3 lat, a ich oprocentowanie jest zmienne i wyniesie WIBOR 3M + marża 4,1%. WIBOR wg stanu na 30.11.2022 roku wynosi 7,28%, zatem oprocentowanie obligacji w pierwszym okresie odsetkowym wyniosłoby 11,38%.

Obligacje nie będą zabezpieczone. Emitentowi będzie przysługiwało prawo wcześniejszego wykupu zgodnie z Warunkami Emisji.

Zapisy na obligacje trwają od 28 listopada do 9 grudnia 2022 roku. Planowany termin przydziału i rozrachunku obligacji to 20 grudnia. Docelowo obligacje będą wprowadzone na rynek Catalyst.

Zapisy na obligacje można składać w DM Michael / Ström, DM BPS, DM BOŚ, DM BDM, Ipopema Securities, Noble Securities.

Niezmiennie od kilku lat do zarządzania portfelem obligacji korporacyjnych rekomenduję DM Michael / Ström, który specjalizuje się w rynku obligacji korporacyjnych oraz posiada dobrą ofertę już w standardzie (bez negocjacji darmowe konto i prowizje 0,1% od handlu obligacjami na Catalyst). Jeżeli jesteś zainteresowana/y współpracą z tym domem maklerskim, polecam rejestrację za pośrednictwem tego formularza – a odezwie się dedykowany doradca i pomoże ze wszystkimi formalnościami.

Powyższe informacje nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej, każdorazowo przed zakupem obligacji w ofercie publicznej warto się zapoznać z dokumentem informacyjnym oraz warunkami emisji obligacji.

DEVELIA – informacje o grupie

Gorąco zachęcam do zapoznania się z prezentacją grupy, przygotowaną na potrzeby emisji obligacji korporacyjnych – prawdziwe kompendium wiedzy – link.

W marcu 2022 roku na Portalu Analiz została opublikowana analiza DEVELIA – link.

Wklejam także wycinek z podsumowaniem z Raportu Rankingowego oceniającego 35 emitentów obligacji korporacyjnych:

Jak widać z powyższych linków oraz obrazka, do spółki mam całkiem pozytywny stosunek, choć oczywiście na bazie tych wyrywkowych informacji nie rekomenduję podejmowania decyzji inwestycyjnych.

DEVELIA – obligacje notowane na Catalyst

Na Catalyst notowane są obecnie 4 serie obligacji tego emitenta. Jak wspomniałem, zwyczajowo obligacje te były oferowane funduszom inwestycyjnym, zatem na rynku nie było na nich znaczących obrotów. Patrząc na aktualne rentowności tych obligacji (za notoria.serwis) obecnie oferowana seria wydaje się poprawnie wyceniona.

DEVELIA – podsumowanie

Cieszy, że kolejny emitent wychodzi z ofertą do inwestorów indywidualnych, mam nadzieję, że jest to początek dłuższego trendu. DEVELIA jest solidnym wieloletnim emitentem obligacji korporacyjnych, spółką dużych rozmiarów, dobrze zarządzaną. Wydaje się również dobrze przygotowana na ewentualny nadchodzący kryzys. Dość powiedzieć, że połowa lokali zaplanowanych do ukończenia w 2023 roku jest już sprzedana, a 26% z roku 2024. Nawet przy mocnym spadku sprzedaży mieszkań (a Develia notuje niskie spadki na tle rynku) bufor jest całkiem spory (dane z prezentacji inwestorskiej):

Reputacja, dobra sytuacja finansowa mają oczywiście odbicie na rentowności obligacji – jest raczej niewysoka na tle innych deweloperów mieszkaniowych z Catalyst.

Oczywiście decyzje odnośnie zakupu lub nie danych instrumentów jak zawsze należą do Czytelnika.

Udanych inwestycji!

Na koniec przypomnienie, że powyższy wpis nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, a inwestowanie w obligacje korporacyjne (i inne instrumenty finansowe) wiąże się z ryzykiem utraty części, a nawet całości zainwestowanych środków – warto do inwestycji podchodzić rozważnie.


Inwestujesz w akcje lub obligacje (skarbowe, korporacyjne)? Dołącz do nas i ponad 1,3 tysiąca Abonentów Portalu Analiz i korzystaj z wiedzy praktyków oraz wymieniaj się doświadczeniami w ramach forum. Zapraszamy!

 

Jeden komentarz do “Emisja obligacji P2022A DEVELIA

  • 4 stycznia 2023 o 20:38
    Bezpośredni odnośnik

    Niech mnie ktoś oświeci 🙂
    Po co spółka emituje obligacje (obecnie ponad 10% w skali roku) jesli sama wypłaca dywidendę?
    czy dla akcjonariuszy nie lepiej aby reinwestowała te pieniadze zamiast emitowac kosztowne obecnie obligacje??

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: