W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Spółki które mogą poprawić wyniki – edycja na 2023 r. – cz. 3

Wszystkie spółki już opublikowały wyniki finansowe za 2 kwartał roku kalendarzowego (okres kwiecień-czerwiec), dlatego dobry czas, aby podsumować wyniki i zmiany kursów akcji wyselekcjonowanych na początku roku przeze mnie spółek (link https://portalanaliz.pl/artykuly-edukac … -na-2023r/ do artykułu ze stycznia 2023r. „Spółki, które mogą poprawić wyniki – edycja na 2023 rok”).

Przypomnę, iż celem tego cyklu jest potwierdzenie zależności wyników finansowych spółek, z notowaniami ich kursów akcji na GPW (poprawa wyników to wzrost kursu akcji, pogorszenie wyników to spadek kursu akcji). Do badania przyjąłem tylko i wyłącznie zysk netto (nie Ebitda, Ebit czy nawet przychody), czyli miarę finansową, najpopularniejszą wśród większości inwestorów, najłatwiej policzalną i najbardziej przemawiającą do wyobraźni.

Omawiane w tym wpisie zyski, dotyczą okresu 1.10.2022-30.06.2023r. czyli ostatniego kwartału roku kalendarzowego 2022 oraz pierwszego i drugiego kwartału roku kalendarzowego 2023 – dane są zaczerpnięte z serwisu biznesradar.pl (nie weryfikowałem, czy są prawidłowe).

Po trzech analizowanych kwartałach, najwyższą poprawę zysków notuje Bank Handlowy. Dzięki wysokim stopom procentowym, przekładającym się na poprawę wyniku odsetkowego, bank poprawił zyski o 755 mln (o ponad 50%).

Drugą spółką z największą poprawą zysków (o 373 mln) jest Orange, którego poprawa zysków wynika w niewielkim stopniu z operacyjnej poprawy biznesu (tu nawet nie mam pewności, iż do tej poprawy operacyjne dochodzi), a w większym stopniu z jednorazowych kosztów, zaniżających bazę poprzednich kwartałów.

Podium zamyka Enter Air, z 337 mln wzrostem zysków r/r, a poprawa zysków wynika nie tylko z poprawy operacyjnej ale i również, różnic kursowych z wyceny bilansowej, wpływających istotnie na raportowane wyniki. Tak dla przykładu, w 2023 roku różnice kursowe podbiły wyniki o 72 mln, a w tym samym okresie roku poprzedniego, obniżyły zyski o 103 mln.

Najbardziej podobały się wyniki operacyjne Handlowego (choć spodziewałem się innej struktury zysków), Develii, Benefitu, Enter Air oraz COMP (ale tylko tegoroczne).

Z wyselekcjonowanych przez mnie 13 spółek, tylko jedna (IMS) notuje minimalny (4.000 zł) spadek zysków za analizowane 3 ostatnie kwartały, jednak w świetle ostatnio napływających informacji ze spółki, w następnym kwartale zyski powinny wyjść na plus.

Kolejny kwartał z rzędu, najbardziej mnie zawiodły wyniki Inter Carsu, gdyż pojawił się dosyć zaskakujący spadek marż. W marżach zaczęły mieszać zmiany kursu złotego (mocny złoty nie jest zbyt korzystny), dodatkowo zaczynają spadać dynamiki wzrostu przychodów. Lekko zawodzą wyniki IMS, Ciechu oraz Wittchena (zawód dotyczy wyników ostatniego kwartału).

Jedyną spółką, której kurs akcji spada w tym roku jest Votum (5% spadek) i jest to jeden z ciekawszych przypadków. Pomimo 60% poprawy zysków w analizowanych 3 kwartałach, kurs akcji spada, co może wynikać z wątpliwości inwestorów o powtarzalności tych wyników w kolejnych latach. Votum najbliższe dwa kwartały powinien mieć z widoczną poprawą zysków, ale czy to wpłynie na wzrost kursu akcji – nie mam pojęcia.
Pozostałych 12 spółek kursy akcji rosną, jednak jest spora rozpiętość tych wzrostów. Są spółki z trzycyfrowymi wzrostami (Benefit 142% wzrost, Elektrotim 134 %), są też spółki z niewielkimi wzrostami (Wittchen 8,5% wzrost, Ailleron 15% wzrost, Handlowy i Orange z 17% wzrostami).

Średnia stopa zwrotu wszystkich w/w spółek od początku roku wynosi solidne 51,58%, co jest zdecydowanie lepszym wynikiem od tegorocznej stopy zwrotu WIG („mój benchmark”), który rośnie o 13,81%.

Dalsza część dla abonentów :

Pełen dostęp do artykułu posiadają abonenci Portalu.
Zaloguj się do Portalu lub zarejestruj się.
(rejestracja jest darmowa)

Komentarze widoczne są dla abonentów portalu!

Partnerzy Portalu Analiz: