W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Spółki które mogą poprawić wyniki – edycja na 2023r.

Zakończona 3 edycja za 2022 rok, dotyczyła 28 spółek, które mogą poprawić zysk netto, w okresie od 4 kwartału 2021 r. do 3 kwartału 2022r. Już na początku 2022 roku, było wiadomo, iż będzie to rok trudny, gdyż mocno rosły ceny energii, gazu, wynagrodzeń, itp. oraz trwała nadal pandemia Covid. Jednak wówczas, raczej mało kto się spodziewał, iż za kilka tygodni, wybuchnie pełnoskalowa wojna na Ukrainie. Konsekwencje jej dotknęły w różny sposób cały świat, a wpływ ich, może potrwać wiele lat.

Wpływ wojny na wyniki, wytypowanych przeze mnie 28 spółek, był różny, jedne spółki ucierpiały bardziej (np. Inter Cars dokonał 75 mln odpisu na „biznes ukraiński”), inne mniej, a kilka zyskało (XTB, Bumech).

Z wytypowanych przeze mnie 28 spółek, 22 spółki poprawiły zyski (78% skuteczność), a 6 zyski spadły. Średni kurs akcji, każdej z tych spółek wzrósł 19,52 % i zdecydowanie pobiły indeks WIG, który w tym czasie spadł o 17,08%.

Przypomnę tylko, iż w poprzednich edycjach, wyniki były również optymistyczne. W 2 edycji, wyniki poprawiło 87% wytypowanych spółek, a w 1 edycji 70% (negatywny wpływ Covid). Jeśli chodzi o wzrosty kursów akcji wytypowanych spółek, to w 2 edycji średnio wzrosły 47,31% (przy 21,52% wzrostu WIG), a w 1 edycji, średnie wzrosty wyniosły 215% (przy 1,4% spadku WIG).

Trzeci rok z rzędu potwierdza się teza, iż warto wyszukiwać spółki, które mogą poprawiać wyniki w nadchodzących kwartałach (czy też latach), ze względu na spore prawdopodobieństwo przełożenia się rosnących zysków, na wzrosty ich kursów akcji.

Niewątpliwy „sukces” poprzednich edycji, wpłynął, iż takie selekcjonowanie, stanie się coroczną tradycją Portalu Analiz.

W edycji na 2023 rok, wytypowałem zdecydowanie mniej spółek, niż w poprzednich latach, bo tylko 13, głównie ze względu na wysoką bazę roku poprzedniego oraz oczekiwany wzrost kosztów. Liczba spółek mogłaby być większa, gdybym umieścił wszystkie banki i kopalnie węgla (czyli branże, które z pewnością poprawią wyniki w tym roku), jednak są to spółki zarządzane przez Skarb Państwa, a ten czynnik traktuję jako duży negatyw.

Jakie to spółki, można dowiedzieć się lektury niniejszego artykułu, w przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na specjalnie otwarty wątek na naszym forum Portalu link.

Pełen dostęp do artykułu posiadają abonenci Portalu.
Zaloguj się do Portalu lub zarejestruj się.
(rejestracja jest darmowa)

Komentarze widoczne są dla abonentów portalu!

Partnerzy Portalu Analiz: