W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Limit wpłat na IKE 2020, limit wpłat na IKZE 2020

W tym wpisie prezentuję limity wpłat na IKE i IKZE w 2020 roku, a następnie przedstawię Wam garść statystyk dotyczących IKE. Oczywiście na tapetę wezmę IKE maklerskie i sprawdzimy, czy wpłaty na IKE maklerskie mogą odpowiadać za „efekt stycznia” na GPW.

Ile wynosi limit wpłat na IKE w roku 2020?

Limit wpłat na IKE w 2020 roku wynosi 15.681 zł

Limit wpłat na IKE w 2020 roku ustalany jest zgodnie z przepisami o IKE i IKZE i nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej. Tak obliczony limit wpłat na IKE w 2020 roku wynosi zatem 15.681 zł i jest to o blisko 10% więcej niż rok wcześniej. A tak wyglądały limity wpłat na IKE w poprzednich latach:

Jeżeli ktoś wpłacał na IKE od początku pełną pulę, ze samych wpłat uzbierałby ponad 160 tys. zł, całkiem niezła sumka, nie licząc zysków z inwestycji. Czy jest wśród Czytelników ktoś taki? To już jest wartość, która pozwala osiągać istotne korzyści podatkowe.

Przypominam, że co do zasady (nie licząc ryzyka politycznego) według mnie warto kupować akcje i obligacje korporacyjne właśnie poprzez konto IKE. Tutaj pisałem więcej o korzyściach tego rozwiązania.

A ile wynosi limit wpłat na IKZE w 2020 roku?

Limit wpłat na IKZE w 2020 roku wynosi 6.272,4 zł

Limit wpłat na IKZE w 2020 roku ustalany jest zgodnie z przepisami o IKE i IKZE i nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2−krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej. Zatem limit na 2020 rok jest również blisko o 10% wyższy niż rok wcześniej.

We wcześniejszych wpisach (na blogu Rynek Obligacji) wskazywałem na niespodziewane ryzyka związane z IKZE (możliwość “wpadnięcia” w wyższy próg podatkowy), z drugiej strony IKZE może dać korzyści, gdy osiągamy w poszczególnych latach nieregularne dochody. Szczególnie fajnym narzędziem może być, gdy zafundujemy sobie dłuższy urlop (bez dochodów) i wtedy to będzie idealny moment na wypłatę środków z IKZE. Więcej o korzyściach i ryzykach związanych z IKZE pisałem tutaj (wpis sprzed kilku lat, ale aktualny).

Limity IKE i IKZE 2020 – moje decyzje

Od kilku lat co roku wpłacam pełną pulę na IKE, a od 3 lat korzystam również z IKZE. I tak pozostanie w 2020 roku. To najbardziej efektywny sposób na oszczędzanie pieniędzy, zwłaszcza, gdy inwestujesz w akcje przynoszące dywidendy lub obligacje płacące odsetki.

Limity IKE i IKZE 2020 – przydatne narzędzia do inwestycji

Jeżeli interesuje Cię inwestowanie poprzez IKE w obligacje korporacyjne, oczywiście zapraszam do lektury bloga Rynek Obligacji. Polecam również Raport Rankingowy oceniający wypłacalność spółek według wypracowanych przeze mnie kryteriów. Warto również zapisać się na blogowy newsletter.

Gdy zakładasz inwestowanie poprzez IKE w akcje polskich spółek, oczywiście gorąco zapraszam na niniejszy Portal Analiz, gdzie znajdziesz szczegółowe analizy spółek giełdowych. I dużo więcej informacji w ramach Forum Akcji dostępnego dla Abonentów. Na Portalu znajduje się wiele darmowych analiz, zapoznając się z nimi możesz sprawdzić w jaki sposób działamy.

Limity wpłat na IKE i IKZE 2020 rok – trochę statystyk

Lubię statystyki, lubię wykresy, a IKE i IKZE stwarzają idealną okazję, aby kilka z nich zaprezentować. Jedna mała uwaga do statystyk. Jak to statystyki dają pewien obraz, ale jak zawsze kryją się za nimi pewne niuanse. Np. IKE są nie tylko otwierane, ale i zamykane, dokonywane są transfery (przenoszenie IKE do innej instytucji) i jeszcze kilka innych działań. Ma to oczywiście znaczenie, ale ten wpis to nie jest praca licencjacka, chodzi w nim o pokazanie trendów.

IKE – liczba założonych i aktywnych kont na koniec I półrocza 2019

II półrocze 2018 roku to bardzo dobry wynik w zakresie nowo otwieranych kont IKE, natomiast I półrocze 2019 nie podtrzymało tego trendu.

W I półroczu 2019 roku najwięcej kont IKE tradycyjnie zostało otwartych w funduszach inwestycyjnych. Było to 24,5 tysiąca IKE (19,5 tys. rok wcześniej). IKE maklerskie stanowi niewielki odsetek nowo otwieranych kont IKE, co ciekawe w I półroczu 2019 otwarto dokładnie tyle samo IKE maklerskich co rok wcześniej 🙂 .

Według statystyk na koniec I półrocza 2019 roku łącznie było założone 1 milion 10 tysięcy kont IKE, z tego 33,7 tysięcy kont IKE maklerskich. Jeżeli chodzi o aktywne konta, czyli takie, na które dokonano wpłaty w I półroczu 2019 roku, to nie jest już tak różowo. W tym okresie wpłat dokonano na 277 tysiące kont IKE (252 tys. rok wcześniej), czyli 27% całości. Lepiej wygląda sytuacja z IKE maklerskim, wpłat dokonano na 14,6 tysiąca takich kont (13,5 tys. rok wcześniej), co stanowi 43% prowadzonych kont (podobnie).

Wniosek: posiadacze maklerskich kont IKE są dużo bardziej aktywni od „przeciętnych” posiadaczy IKE. Blisko 15 tysięcy osób dokonało wpłat na IKE maklerskie, a to, uwzględniając wpłaty w kolejnym półroczu, oznacza, że około 20 tysięcy inwestorów aktywnie korzysta z tej formy inwestowania środków.

Wpłaty na IKE w I półroczu 2019 roku

Wysoką efektywność IKE maklerskiego widać również w poziomie wpłat. W I połowie 2019 roku na IKE wpłacono rekordowe 877 mln zł, z tego na IKE maklerskie ponad 138 mln zł:

Średnia wpłata na IKE maklerskie wyniosła aż 9,4 tysiąca złotych, podczas gdy dla całej grupy wyniosła ona zaledwie 3,2 tys. zł.

Wnioski: Wygląda na to, że inwestujący poprzez IKE są najbardziej świadomi korzyści z tego wynikających. I jak widać po półrocznym rozłożeniu wpłat, dokonują ich przede wszystkim na początku roku. Zakładając, że duża część ze 138 mln zł zostaje wpłacanych na IKE maklerskie jest przelewana na początku roku (styczeń), otrzymujemy dobre kilkadziesiąt nowych milionów złoty na inwestycje w akcje i obligacje. Czy jest to suma poruszyć rynek i wywołać „efekt stycznia”? Pewnie nie, ale na pewno ta sumka nie przeszkadza akcjom i indeksom 🙂 .

Saldo rachunków IKE na 30.06.2019 roku

Kasy zgromadzonej na IKE ciągle przybywa (oby nikomu z rządzących nie przyszło do głowy po nią sięgać) i nie inaczej było w ostatnim półroczu.

Spróbujmy teraz wyliczyć średnią stopę zwrotu dla maklerskich rachunków IKE.

IKE maklerskie – stopa zwrotu w H1 2019 roku

Na koniec 2018 roku na tym IKE maklerskim było zgromadzonych 1 miliard 435 milionów zł. W I półroczu 2019 roku dokonano na nie 138 mln zł wpłat i 18 mln zł wypłat (wypłaty, zwroty, transfery). Zatem saldo na 30.06.2019 roku wynikające z wpłat i wypłat powinno wynosić 1,555 mld zł. A tymczasem wynosiło 1,635 mln zł. Z tego wynika, że na IKE maklerskim, poza saldem wpłat/wypłat przybyło 5% środków – tyle potencjalnie zarobili posiadacze IKE maklerskiego w I półroczu 2019 roku. W tym czasie mWIG40 wzrósł o 4,4%, a WIG o 4,3%. Zatem inwestorom raczej powodziło się nie najgorzej 🙂 .

Limity wpłat na IKE i IKZE 2020 – czy warto?

Ja uważam, że warto. Jest to doskonały sposób oszczędzania / inwestowania, premiujący podejście długoterminowe i cierpliwość. Czekam już na 2020 rok, aby wpłacić kasę zarówno na IKE jak i na IKZE.

Sposobów korzystania z IKE (i IKZE) może być wiele, można w ten sposób lokować środki w fundusze inwestycyjne, akcje czy obligacje. Zbliża się koniec roku. Jest to dobry moment na podsumowanie swoich finansów, wyznaczenie celów na 2020 rok i być może zastanowienie się nad formami oszczędzania / inwestowania swoich środków. Życzę Wam samych udanych decyzji inwestycyjnych.

A jeżeli zdecydujecie się na inwestowanie w akcje, to oczywiście zapraszam do korzystania z niniejszego Portalu Analiz 🙂 .

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: