W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

MENNICA SKARBOWA – konflikt w akcjonariacie

Dziś negatywnie w notowaniach zapisała się spółka z NewConnect – Mennica Skarbowa – kurs spadł aż o 19%.


Wyniki

Popatrzymy najpierw na wyniki roczne:

1 kwartał 2022 r. był najlepszy w historii – kurs złota wyrażony w PLN osiągnął rekordowy poziom, a wybuch wojny na Ukrainie i niepewność z tym związana spowodowały gwałtowny skok popytu na złote monety i sztabki.

Konflikt

W takiej sytuacji można by spodziewać się rekordowego zysku w całym 2022 roku oraz wypłaty dużej dywidendy za poprzedni rok.

A na razie kurs gwałtownie spadł do poziomu najniższego w tym roku.

Problemem okazuje się konflikt w akcjonariacie, który ujawnił się w pełni na wczorajszym WZA.

Głównymi akcjonariuszami są Jarosław Żołędowski i Agnieszka Olewska. którzy posiadają po 50% udziałów w spółce Bafago, która ma 50% akcji w kapitale Mennicy Skarbowej. Dodatkowo Jarosław Żołędowski posiada bezpośrednio 6,7% akcji, a Agnieszka Olewska 5,0%. Natomiast Aleksander Żołędowski zarejestrował na ZWZ 10% akcji.

Jarosław Żołędowski i Agnieszka Olewska do wczoraj tworzyli skład zarządu.

I nagle wczoraj Agnieszka Olewska została odwołana z Zarządu przez Radę Nadzorczą.

Różnica pomiędzy nimi pojawiła się już podczas propozycji podziału zysku za 2021 r.

W raporcie rocznym można przeczytać:

Mennica Skarbowa S.A. w 2021 roku wykazała zysk netto w kwocie 21.805.694,41 zł. W związku z rozbieżnościami w Zarządzie Spółki i brakiem zgodnego stanowiska w zakresie rekomendacji co do podziału wypracowanego zysku netto decyzja co do sposobu podziału zostanie podjęta przez Akcjonariuszy na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariusz Spółki, które odbędzie się do dnia 30 czerwca 2022r.”

Rok temu dywidenda za 2020 r. wynosiła 9,61 zł na akcję. Biorąc pod uwagę znacznie lepsze wyniki można było spodziewać się wzrostu dywidendy.

Przed WZA Agnieszka Olewska zgłosiła propozycję uchwały, w której dywidenda miałaby wynosić 14,97 mln zł czyli 14,40 zł na akcję (link).

Ostatecznie WZA uchwaliło dywidendę zaledwie 1 zł na akcję przeznaczając na nią tylko 1,04 mln zł z zysku 21,8 mln zł.

Patrząc na protokół z WZA widać, że Agnieszka Olewska i dwóch innych akcjonariuszy zgłosiło sprzeciw do części uchwał, w tym tej o podziale  zysku.

Widać zatem, że pomiędzy głównymi akcjonariuszami jest konflikt, który uderzył rykoszetem akcjonariuszy mniejszościowych, którzy zostali zaskoczeniu tak niską dywidendą.

 

Co dalej?

Tu scenariuszy jest kilka i w sumie wszystko zależy od Jarosława Żołędowskiego i Agnieszki Olewskiej.

 

Spółka oczywiście powinna dalej prowadzić normalną działalność operacyjną i zadania dyrektora finansowego powierzone zostaną nowej osobie. Jak brak Agnieszki Olewskiej wpłynie na działalność to mogą powiedzieć tylko osoby z wewnątrz spółki.

Perspektywy rozwoju są cały czas bardzo dobre, a ewentualny wzrost ceny złota na świecie będzie wpływał stymulująco na popyt.

Największym problemem wydaje się możliwe ograniczanie dywidend oraz ewentualna podaż akcji.

 

Szkoda, że w tak dobrze rozwijającej się spółce pojawiły się problemy, które odbiły się na aktualnej wycenie rynkowej akcji Mennicy Skarbowej.


Wątek Spółki na Forum Portalu Analiz : https://portalanaliz.pl/forum/viewtopic.php?p=46877#p46877

Webinar z Mennicą Skarbową i wypowiedź prezesa Jarosław Żołędowskiego na temat dywidendy : https://youtu.be/mXq97_ABVNY?t=2994

Chcemy być spółką dywidendową. Chcemy się dzielić naszym sukcesem.

4 komentarze do “MENNICA SKARBOWA – konflikt w akcjonariacie

 • 1 lipca 2022 o 22:35
  Bezpośredni odnośnik

  Przykre i jakie „polskie” . Nie mam ich akcji, ale dla mnie po tych wiadomościach z walnego to spółka „nieinwestowalna” niezależnie jak zakończą ten spór. W tym otoczeniu, które mamy ostatnio nic ich nie uratuje imho i należy im się to.

  • 6 lipca 2022 o 17:31
   Bezpośredni odnośnik

   O, w punkt.
   W ogóle, powinna istnieć „czarna lista nazwisk” („w akcje firmy tego pana/pani nie inwestujemy”, vide wszelakie Patrowicze i Ciszewscy), i niestety pan Żołędowski na tej liście powinien być.

 • 2 lipca 2022 o 11:26
  Bezpośredni odnośnik

  Witam serdecznie.A może paradoksalnie kurs przereagował i pojawiła się okazja kupić taniej akcje firmy która w następnych kwartałach powinna pokazać dobre wyniki.Jaka jest Wasza opinia?Pozdrawiam.

 • 2 lipca 2022 o 16:36
  Bezpośredni odnośnik

  Ostatnio trochę takich sytuacji związanych z dywidendą było mimo wysokich zysków np. Skarbiec, Cognor. Ja widzę to w ten sposób że skoro otocznie rynkowe sprzyja wyolbrzymianiu problemów w spółkach to spodziewałbym się dalszego zjazdu kursu.

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: