W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

KRUK – emisja obligacji AK3

Z publiczną emisją obligacji serii AK3 wystartowała spółka KRUK. Poniżej przedstawiam parametry emisji obligacji, podaję link do analizy przekrojowej spółki oraz kilka ciekawostek.

KRUK – parametry emisji obligacji AK3

Wartość całej emisji wynosi 70 mln zł, co jest kwotą istotnie wyższą niż 20 mln zł oferowane w emisji obligacji prowadzonej w lutym tego roku.

Liderem konsorcjum przyjmującego zapisy jest DM BDM (link do oferty, w tym prezentacji), a w konsorcjum znajdują się jeszcze Dom Maklerski Michael / Ström (jeżeli chcesz założyć tam konto, proponuję poprzez ten link), Ipopema, Noble Securities, Pekao SA oraz DM BOŚ.

Wartość nominalna jednej obligacji to 100 zł i minimalny zapis można złożyć właśnie od takiej kwoty.

Oprocentowanie obligacji jest stałe i wynosi 4% w skali roku (wobec 4,2% oferowanego w lutowej emisji). Odsetki będą wypłacane co 3 miesiące.

Obligacje emitowane są na okres 5 lat, ich data wykupu to 10.06.2026 roku.

Obligacje nie są zabezpieczone, środki z emisji mają być przeznaczone na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych. Emitent planuje wprowadzić obligacje na rynek Catalyst.

Zapisy rozpoczęły się 24 maja i potrwają do 8 czerwca 2021 roku, link do zapisów, pod tym linkiem możesz również zapoznać się z prezentacją spółki. 10 czerwca 2021 roku nastąpi przydział obligacji, a na Catalyst powinny się one pojawić w lipcu 2021 roku.

Inwestowanie w obligacje korporacyjne obarczone jest ryzykiem utraty części lub całości środków. Czynniki ryzyka związane z emitentem i emisją zostały zamieszczone w prospekcie informacyjnym, do którego lektury zachęcam.

KRUK – analiza przekrojowa spółki

Prezentacja inwestorska znajduje się w tym miejscu, a analizę wyników spółki po raporcie za 2020 rok przygotowałem na Portalu Analiz – link.

KRUK – porównanie rentowności obligacji

Dla KRUKa emitowanie obligacji stanowi stały element finansowania działalności. Spółka wyemitowała i wykupiła już wiele serii obligacji. Poniżej w tabeli zawarłem wszystkie serie obligacji, które notowane są obecnie na Catalyst (dane pobrałem z serwisu myFund):

Obligacje posortowane są według daty zapadalności, jak widać, ostatnie emisje realizowane są w oparciu o stałą stopę procentową.

Poniższy wykres pokazuje, jak wyglądała rentowność poszczególnych serii obligacji w czasie, z uwypukleniem sytuacji na koniec marca 2020 roku, gdy ceny obligacji w związku z covidową paniką spadły (czyli wzrosły rentowności):

Aby wyraźniej pokazać trend rentowności, na poniższym wykresie pokazuję ich wartość średnią wraz ze skróceniem okresu prezentacji. Wyraźnie widać, że przy zerowych stopach procentowych rentowność obligacji systematycznie spada.

No i na sam koniec porównanie kilku serii obligacji o najdłuższym terminie wykupu. Jak widać, ich rentowność wynosi już z reguły poniżej oferowanych obecnie 4%. Jedynie KRU0925 jest powyżej tej rentowności, ale to raczej efekt pojedynczej transakcji – z tego co widzę, to obecnie obligacja nie jest do kupienia z taką rentownością.

Podsumowując, patrząc na obligacje notowane na Catalyst obecna oferta wydaje się dobrze „skrojona” pod względem oprocentowania. Oczywiście decyzje odnośnie zakupu lub nie danych instrumentów jak zawsze należą do Czytelnika.

Jeszcze tylko przypomnienie, że obecna emisja ma stałe oprocentowanie, co jest korzystne w przypadku spadku lub utrzymywania się stóp procentowych na niskim poziomie i niekorzystne, gdy stopy procentowe mocno rosną.

Udanych inwestycji!

Disclaimer: KRUK wykupił reklamę emisji na Portalu Analiz. Wykupywanie reklam na portalach finansowych jest standardowym działaniem emitentów, aby zapewnić widoczność oferty. Dodatkowo powyższy wpis powstał z mojej inicjatywy i nie był konsultowany z emitentem (piszę zawsze jako potencjalny inwestor, a nie sprzedawca), ale Czytelnik powinien mieć świadomość powiązań, które wyżej wymieniłem.

No i jeszcze przypomnienie, że powyższy wpis nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, a inwestowanie w obligacje korporacyjne (i inne instrumenty finansowe) wiąże się z ryzykiem utraty części, a nawet całości zainwestowanych środków – warto do inwestycji podchodzić rozważnie.

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: