W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

KRUK – emisja obligacji w EUR, seria AO5EUR

Z publiczną emisją obligacji w walucie EURO (seria AO5EUR) wystartowała spółka KRUK – i jest to trzecia emisja tego typu (w walucie) skierowana do inwestorów indywidualnych. Poniżej przedstawiam warunki emisji obligacji, a także podaję linki do prezentacji oraz analizy grupy KRUK.

KRUK – warunki emisji obligacji serii AO5EUR

Wartość emisji wynosi do 10 mln EUR. Wartość nominalna 1 obligacji to 100 EUR i od takiej kwoty można składać zapisy.

Oprocentowanie obligacji wyniesie EURIBOR 3M plus marża 400 punktów, co przy stawce EURIBOR 3,894% w dniu 18.01.2024 r. oznaczałoby to oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym na poziomie 7,894%. Oczywiście oprocentowanie będzie się zmieniać w kolejnych okresach odsetkowych, czyli co 3 miesiące.

Obligacje nie są zabezpieczone, a celem emisji jest „finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych”. Obligacje zostaną wprowadzone do obrotu na rynek Catalyst.

Obligacje emitowane są na okres 5 lat, ich wykup nastąpi 1 lutego 2029 roku.

Zapisy przyjmowane są w okresie 18-30 stycznia 2024 roku, ich przydział nastąpi 1 lutego 2024 r., a wprowadzenie na Catalyst najprawdopodobniej w marcu 2024 r.

Zapisy na obligacje przyjmują Dom Maklerski BDM (link do oferty), Biuro Maklerskie Pekao, Noble Securities, DI Xelion, Michael / Ström DM.

Inwestowanie w obligacje korporacyjne obarczone jest ryzykiem utraty części lub całości środków. Czynniki ryzyka związane z emitentem i emisją zostały zamieszczone w prospekcie informacyjnym, do którego lektury zachęcam.

KRUK – analizy, porównanie oprocentowania obligacji w EUR

Zachęcam do zapoznania się z prezentacją spółki po wynikach Q3 2023 roku (dostępna tutaj), a także z analizą spółki na Portalu Analiz.

Na rynku Catalyst są już notowane 2 serie obligacji spółki w EUR, o tym samym oprocentowaniu. Obecnie notowane są na rynku Catalyst w cenach: KRU1228 po 101,5%, KR11228 po 100,7%, co dobrze wróży obecnej emisji.

W emisji na rynki skandynawskie dla inwestorów profesjonalnych KRUK zapłacił sporo więcej, stawkę EURIBOR 3M + 6,5%. Jednakże wartość całej emisji wynosiła 150 mln EUR, zupełnie nieporównywalna skala. Nie jesteśmy nordyckimi instytucjami więc pozostaje nam oceniać ofertę, która jest na stole.

Na rynku Catalyst nie ma póki co wielu spółek emitujących papiery w EURO. Poniżej przykładowe zrealizowane emisje i ich oprocentowanie:

Cavatina Holding CAV0127 EURIBOR 6M + 6%,
MLP Group MLP0525 EURIBOR 6M + 3,95%,
Vantage Development VAN0727 EURIBOR 6M + 2,9%,
DL Invest Group DLI0426 EURIBOR 3M + 5,5 %.

Podsumowując, KRUK to duża spółka giełdowa (wchodzi już w skład WIG20), z wieloletnią historią na rynku obligacji korporacyjnych. Sytuacja finansowa grupy jest bardzo dobra. Obecna emisja w EUR jest trzecią tego typu kierowaną do inwestorów indywidualnych, a poprzednie dwie o tych samych warunkach notowane są powyżej nominału. Rynek Catalyst nie jest wypełniony tego typu emisjami. Tym bardziej cieszy, że KRUK dołączył do firm emitujących obligacje w EUR, co pozwala nam inwestorom oprócz dywersyfikacji firm, branż czy rodzaju oprocentowania (stałe, zmienne) dołożyć również dywersyfikację walutową.

Oczywiście decyzje odnośnie zakupu lub nie danych instrumentów jak zawsze należą do Czytelnika.

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: