W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Analiza Geotrans

Geotrans jest firmą działającą na rynku ochrony środowiska w segmencie zagospodarowania odpadów poprocesowych skupiającą się na wybranych niszach rynkowych.

Geotrans funkcjonuje w czterech segmentach: zagospodarowania ustabilizowanych osadów ściekowych, kompostu nienormowanego, ubocznych produktów spalania oraz świadczy usługi rekultywacji terenów zdegradowanych.

Spółka działa w modelu usługowym, to znaczy, że sama zatrudnia kilkanaście osób zajmujących się organizacją procesów , w tym dokumentacją, uzyskiwaniem pozwoleń, uczestniczeniem w przetargach itp. Działalność operacyjna związana z zagospodarowaniem odpadów zlecana jest podmiotom zewnętrznym. Głównie to są firmy transportowe oraz rolnicy, na których pola trafiają np. osady ściekowe. Dzięki takiemu modelowi biznesowemu majątek trwały spółki jest niewielki, a generowane zyski przekładają się na gotówkę w kasie. A gotówką spółka dzieli i zamierza się dzielić z inwestorami.

Wprowadzane regulacje prawne powodują, że ograniczana jest szara strefa i rosną ceny (koszty) związane z gospodarowaniem odpadami. A to działa pozytywnie na marże osiągane przez Geotrans. Do tego rynek, na którym działa spółka jest bardzo rozdrobniony. Geotrans ma szanse zatem zarówno na wzrost udziałów w województwach, w których już działa, ale także i na ekspansję na kolejne regiony.

Nie należy jednak zapominać o czynnikach ryzyka. Działalność spółki wymaga koncesji i uzyskiwania pozwoleń. Jakiekolwiek uchybienia mogą spowodować utratę pozwoleń i wypadnięcie z rynku. W przetargach, w których startuje spółka, głównym kryterium jest cena usługi. Jeżeli konkurencja zacznie rosnąć, siłą rzeczy spadną marże i zyski spółki.

Zapraszam do zapoznania się z pełną treścią analizy.

Pełen dostęp do artykułu posiadają abonenci Portalu.
Zaloguj się do Portalu lub zarejestruj się.
(rejestracja jest darmowa)

Komentarze widoczne są dla abonentów portalu!

Partnerzy Portalu Analiz: