W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Ronson wyniki 2020 roku

W dzisiejszym wpisie omówię wyniki grupy Ronson za 2020 rok z punktu widzenia obligatariusza, ale zakładam, że i akcjonariusze spółki znajdą coś dla siebie. Przy okazji, pokazuję „od kuchni” jak wygląda konstrukcja Raportu Rankingowego oceniającego emitentów obligacji korporacyjnych. Większość wykresów i opisów pochodzi właśnie z Raportu Rankingowego.

Ronson – krótki opis historii

Ronson Development został założony w czerwcu 2007 roku w Holandii i na gruncie prawa holenderskiego. Od 2018 roku już działa jako spółka polska. Jednakże grupa Ronson działa na rynku polskim już od 2000 roku, kiedy to zaczął gromadzić bank ziemi. Od 2007 roku Ronson notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jego obecna wartość rynkowa (kapitalizacja) wynosi blisko 300 mln zł.

Ronson – podstawowa działalność

Przedmiotem działalności grupy (poprzez spółki zależne) jest budowa i sprzedaż mieszkań, głównie bloków, dla odbiorców indywidualnych na rynku polskim. Grupa działa głównie w Warszawie, a także we Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Model biznesowy Ronson jest typowy dla deweloperów – od zakupu ziemi (bank ziemi), aż do finalnej sprzedaży gotowych mieszkań. W 2020 roku grupa rozpoczęła budowę ponad 660 lokali w 5 projektach, a zakończyła 4 projekty o łącznej liczbie 597 lokali. Sprzedaż netto lokali wyniosła 918 lokali, a z kolei 964 lokale zostały przekazane klientom, co wygenerowało ponad 400 mln zł sprzedaży i 86 mln zł marży brutto ze sprzedaży. W 2021 roku grupa planuje rozpocząć budowę ponad 1.100 lokali w 8 nowych etapach bieżących projektów oraz 3 etapach nowych projektów. Planowane jest zakończenie budowy 1.100 lokali. W planach jest utrzymanie podobnego poziomu sprzedaży i przekazań lokali jak w 2020 roku.

Ronson – akcjonariat, zarząd, audytor

Głównym akcjonariuszem spółki (66% akcji) jest A. Luzon Development nd Energy Group, spółka założona w 1961 r. i notowana na giełdzie w Tel Avivie, jeden z wiodących deweloperów i firm budowlanych w Izraelu. W akcjonariacie znajdziemy też kilka OFE oraz fundusz Banku Norwegii. Prezesem od grudnia 2019 r.  jest Boaz Haim. Audytorem grupy jest PWC (PricewaterhouseCoopers), raport finansowy za 2020 rok otrzymał opinię „bez zastrzeżeń”.

Ronson – wyniki finansowe

2020 rok był bardzo dobrym rokiem dla grupy pod względem przychodów:

Patrząc na harmonogram budów, sprzedanych lokali i planowanych przekazań, lata 2021 – 2022 również wyglądają obiecująco. Z kolei wysoka marża brutto na sprzedaży pozwoliła grupie wygenerować bardzo dobre zyski:

Grupa konserwatywnie podchodzi do zarządzania płynnością, niezmiennie utrzymuje wysoki poziom gotówki na rachunkach bankowych:

Dług netto też jest stabilny (mimo wzrostu skali sprzedaży), także w relacji do kapitałów własnych (bardzo niski poziom):

Kapitały własne adekwatne do skali działalności, a wskaźnik zadłużenia w ostatnich 3 latach bardzo stabilny:

Dług  netto / EBITDA również na poziomach, które można uznać za satysfakcjonujące:

Ronson – ocena w Raporcie Rankingowym

Poniżej wklejam zdjęcia z opisem spółki oraz podsumowaniem jej oceny na podstawie wyników 2020 roku z Raportu Rankingowego. Edycja raportu za 2020 rok będzie miała miejsce w maju tego roku.

Ronson – podsumowanie, obligacje notowane na Catalyst

Na rynku Catalyst obecnie notowane są 4 serie obligacji, jedną z nich okresowo da się kupić z rentownością brutto powyżej 4%. Poniżej screen z portalu Myfund, w którym warto prowadzić swoje inwestycje:

Jeżeli interesują Cię treści dotyczące spółek z GPW oraz obligacji korporacyjnych z Catalyst, zapraszam do dołączenia do ponad 1.100 Abonentów Portalu Analiz.

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: