W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Przegląd rynku obligacji korporacyjnych – styczeń 2023 roku

W poniższym wpisie przyglądam się aktualnej sytuacji na rynku Catalyst – sprawdzam jakie są rentowności obligacji, ile do spłaty mają poszczególni emitenci, jak wyglądają obroty na ich papierach, a także krótko omawiam moje podejście do poszczególnych emitentów. Wpis ma zadanie uporządkować moje spojrzenie na rynek Catalyst i być może pomóc w reorganizacji portfela obligacji.

W chwili obecnej bez większego wysiłku można założyć lokaty lub kupić obligacje skarbowe (https://www.obligacjeskarbowe.pl/) z oprocentowaniem 6-7% i te 7% jest dla mnie punktem odniesienia do analizy sensowności inwestycji w obligacje korporacyjne. Tyle też mniej więcej wynosi WIBOR 3M więc tym łatwiej do porównań.

Obligacje firm niosą ze sobą znacznie wyższe ryzyko (niewypłacalności emitenta) niż gwarantowane przez BFG lokaty (do 100 tys. EUR) czy właśnie obligacje skarbowe, stąd też oczekuję premii za ryzyko min. 2 punkty procentowe, zatem jakakolwiek sensowność inwestycji w obligacje skarbowe zaczyna się dla mnie przy 9% rentowności brutto w skali roku. Oczywiście nie oznacza to, że nie można inwestować w obligacje o niższej rentowności, można, można i na tym zarabiać, ale to po prostu nie dla mnie.

Spółki podzieliłem na 3 kategorie: budownictwo (deweloperzy, nieruchomości komercyjne, spółki budowlane), finanse (wierzytelności, faktoring) oraz inne. I w takich grupach będę je omawiał. W zestawieniu nie ma wszystkich spółek z Catalyst – wybierałem te, na których są obroty lub mam je „na radarze”. Nie ma też banków.

Dane odnośnie rentowności brutto pobrałem z notoria.serwis (dane na koniec 10.01.2023 roku), dodatkowo dane o obrotach na obligacjach czy innych ich parametrach pobieram z serwisu MyFund.

Zapraszam na przegląd. Proszę jednocześnie pamiętać, że wyrażane poniżej opinie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej, a są rodzajem mojego notatnika – za jakiś czas będę mógł zweryfikować to co pisałem vs rzeczywistość. Jeszcze raz przypominam, że inwestowanie w obligacje korporacyjne wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości kapitału.

I druga sprawa – zbliża się sezon wyników rocznych, a wyniki te będą miały wpływ na moją ocenę poszczególnych emitentów (Raport Rankingowy).

Pełen dostęp do artykułu posiadają abonenci Portalu.
Zaloguj się do Portalu lub zarejestruj się.
(rejestracja jest darmowa)

Komentarze widoczne są dla abonentów portalu!

Partnerzy Portalu Analiz: