W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Obligacje skarbowe – od czerwca lepsza oferta i nowe rodzaje

Przez ostatnie miesiące mocno rosła inflacja, natomiast oferowane przez Ministerstwo Finansów oprocentowanie obligacji skarbowych dla klientów detalicznych niewiele się zmieniało i można było je określić jako jakiś żart. W ostatnim jednak czasie ze strony rządu pojawiły się naciski na banki, aby przestały nadmiarowo zarabiać na klientach i w końcu podniosły oprocentowanie lokat. Chcąc nie chcąc, na podobny ruch (polepszenie oferty) musiało się zdecydować Ministerstwo Finansów i lada moment zobaczymy ulepszoną ofertę. Poniżej przedstawiam warunki oprocentowania obligacji skarbowych, które będą obowiązywać od miesiąca czerwiec 2022 roku.

Uwaga: obligacje te oferowane są poprzez stronę obligacjeskarbowe.pl. Obligacje te nie są potem notowane na żadnych rynkach, na Catalyst można handlować obligacjami i kupować papiery o wyższych rentownościach – są to inne obligacje niż te opisywane poniżej – polecam ten wpis.

Obligacje skarbowe – rodzaje i warunki oferty od czerwca 2022 roku

Poniżej wymieniam obligacje skarbowe posortowane według okresu ich trwania, a nie atrakcyjności. Jak wiadomo atrakcyjność dla danego inwestora może być nieco inna – niektórzy preferują krótkoterminowe papiery inni długoterminowe, również można wybierać między oprocentowaniem stałym lub zmiennym, opartym w dodatku o różne parametry.

Wartość nominalna pojedynczej obligacji dla wszystkich rodzajów obligacji to 100 zł.

Trzymiesięczne obligacje skarbowe OTS0922

Tu sprawa jest prosta, oprocentowanie jest stałe i dla obligacji obejmowanych w czerwcu 2022 r. wyniesie 3% w stosunku rocznym. Aktualna majowa oferta to 1,5%. Różnica zatem istotna, ale atrakcyjność tych papierów raczej nadal marna. Odsetki wypłacane są na koniec okresu (po 3 miesiącach).

Roczne oszczędnościowe obligacje o zmiennym oprocentowaniu (ROR0623)

Jest to nowość w ofercie Ministerstwa Finansów. Oprocentowanie tych obligacji w pierwszym miesiącu (czerwiec) wyniesie 5,25%, a w kolejnych jedenastu miesiącach (odsetki wypłacane co miesiąc) oparte będzie na podstawie stopy referencyjnej NBP. Stopa referencyjna, to jest ta słynna stopa procentowa, o której się mówi w mediach, ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). W tym miejscu warto podać definicję stopy referencyjnej:

Stopa referencyjna to wskaźnik rentowności bonów pieniężnych emitowanych przez NBP w trakcie podstawowych operacji otwartego rynku, takich jak: zakup lub sprzedaż krótkoterminowych bonów pieniężnych na rynku międzybankowym.

Niezbyt wiem, jak dobrze pokazać stopę referencyjną na wykresie, ale spróbuję:

Kontekst historyczny: w marcu 2015 roku RPP obniżyła stopę referencyjną z 2 do 1,5 p.p. I taka jej wartość pozostała do 2020 roku. Gdy wybuchła pandemia covid-19, w trosce o rozwój gospodarczy, RPP obniżała stopy procentowe do rekordowego poziomu 0,1 p.p. Co było dalej – wiemy. Nastąpiło po-covidowe odbicie w gospodarce, zaczęły rosnąć ceny surowców, transportu i inflacja zaczęła się wymykać spod kontroli. Atak rosji na Ukrainę jeszcze bardziej pogłębił problemy – wzrosły ceny ropy i gazu, podstawowych surowców energetycznych. W efekcie inflacja galopuje, a RPP „goni” ją podwyższając stopy procentowe. Do jakiego poziomu stopy procentowe mogą dojść? Tego nikt nie wie, ale na chwilę obecną prawdopodobne są jeszcze kolejne podwyżki stopy referencyjnej. A jeżeli to nastąpi, wzrośnie oprocentowanie obligacji ROR0623.

Dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu (DOR0624)

Również nowość w ofercie. Konstrukcja bardzo podobna do powyższych, rocznych obligacji, ale w zamian za dłuższy okres ich trwania dochodzi marża 0,25%.

Dla porządku: w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 5,50% w stosunku rocznym. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stopy referencyjnej NBP i marży 0,25%. Odsetki są wypłacane co miesiąc.

Trzyletnie oszczędnościowe zmiennoprocentowe obligacje skarbowe (TOZ0625)

W pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 5,50% w stosunku rocznym. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie wskaźnika WIBOR6M. Odsetki są wypłacane co pół roku. Dotychczas oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym (pół roku) wynosiło 3,1%, a więc widać poprawę oferty.

Jak wygląda WIBOR6M? Jego wysokość skorelowana jest (tak sądzę po logice i wykresie, ale nie liczyłem wskaźnika korelacji) ze stopą referencyjną RPP i jest nieco od niej wyższa. Co oznacza, że wydłużając okres inwestycji w obligacje skarbowe o rok potencjalnie można nieco więcej zarobić. Poniżej porównawczy wykres zaczerpnięty z twitter (link).

Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI0626)

Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 5,50% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,00%. Odsetki są wypłacane co roku.

O czym warto wiedzieć? Oprocentowanie zmienia się co roku, zatem w pierwszym roku będzie wynosiło ono 5,5% (i zostało podniesione z 3,3% w majowej ofercie), a za rok przejdzie na oprocentowanie oparte na stopie inflacji. Niestety nikt nie wie, jaka będzie inflacja za 12 miesięcy, zwłaszcza, że baza (punkt odniesienia) będzie wysoka. Tym niemniej, jeżeli komuś zależy na „świętym spokoju”, czyli na tym, aby jego oszczędności nie traciły do inflacji – to ten produkt być może jest dla niego.

Emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (EDO0632)

Bardzo podobne do czterolatek powyżej, tylko, że za dłuższy okres dostajemy nieco wyższe oprocentowanie w pierwszym roku i marżę do inflacji w latach kolejnych. Różnica jest też w wypłacie odsetek – tutaj podlegają kapitalizacji i wypłacane są przy wykupie obligacji, przy czterolatkach wypłacane są co roku.

I tak: oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 5,75% w skali roku (w maju 3,7%). W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,25%. Odsetki podlegają rocznej kapitalizacji i są wypłacane przy wykupie obligacji.

Rodzinne obligacje skarbowe

Dla osób otrzymujących świadczenie 500+ dostępne są tzw. Rodzinne Obligacje Skarbowe. Są one odpowiednikiem wyżej opisywanych 4 i 10-latek, z tym, że są emitowane na okres 6 lat (ROS0628) i 12 lat (ROD0634). Ich oprocentowanie od czerwca w pierwszym okresie wyniesie odpowiednio 5,7% i 6%, a marża do inflacji 1,5% i 1,75%. Dla obydwu serii  odsetki wypłacane są na koniec inwestycji.

Osobiście jako posiadacz uprawnień 500+ zdecydowanie preferuję te obligacje od cztero i dziesięciolatek.

Obligacje skarbowe – jak kupić? Podsumowanie

Niestety z tego co widzę sprawa się nieco skomplikowała w ostatnich latach. Obligacje oczywiście można zakupić przez internet, telefon (ale po uprzednim zarejestrowaniu w placówce) i osobiście w punktach sprzedaży w placówkach PKO Banku Polskiego.

Komplikacja (dla niektórych osób) dotyczy internetowej możliwości zakupu obligacji dla nowych klientów. Swego czasu założenie r-ku możliwe było online z dowolnego banku, obecnie z tej opcji skorzystać mogą tylko klienci PKO BP. Można także zarejestrować się za pomocą dokumentu tożsamości z warstwą elektroniczną – tutaj szczegółowe informacje, co należy zrobić.

Podsumowując, od czerwca będziemy mieli do czynienia z mocno poprawiona ofertą detalicznych obligacji skarbowych. Oczywiście, mimo wyższego oprocentowania, obligacje te nadal nie pozwolą realnie zarabiać w zestawieniu z inflacją (za wyjątkiem obligacji indeksowanych do inflacji – ale od drugiego roku).

Tym niemniej oferta jest ciekawa, przebija ofertę lokat w większości banków i mam nadzieję, że wywoła jakiś ruch na rynku. Przykro patrzeć, jak jakieś 800 miliardów złotych (!) spoczywa na raczej nieoprocentowanych rachunkach bieżących. Być może wysoka inflacja będzie tym impulsem, który spowoduje, że zainteresujemy się bardziej własnymi oszczędnościami.

Oferta Ministerstwa Finansów w zakresie obligacji skarbowych jest całkiem ciekawa, szkoda, że dostęp do niej dla osób niemających konta w PKO BP jest utrudniony.


Dołącz do 1,4 tysiąca Abonentów Portalu Analiz i korzystaj z wiedzy praktyków oraz wymieniaj się doświadczeniami na forum i czacie Portalu.

Na Portalu znajdziesz analizy wyników i perspektyw spółek z GPW, omówienia sytuacji finansowej emitentów obligacji korporacyjnych, ale i dyskusje o spółkach zagranicznych, obligacjach skarbowych i wielu innych tematach.

Zapraszamy!

 

Jeden komentarz do “Obligacje skarbowe – od czerwca lepsza oferta i nowe rodzaje

  • 16 czerwca 2022 o 19:49
    Bezpośredni odnośnik

    Witam.Mam pytanie dotyczące naliczania odsetek w przypadku obligacji 4 Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI0626). Oprocentowanie zmienia się co roku, zatem w pierwszym roku będzie wynosiło ono 5,5% (i zostało podniesione z 3,3% w majowej ofercie), a za rok przejdzie na oprocentowanie oparte na stopie inflacji ogłaszanej przez z tego co wiem przez GUS. Czy dobrze rozumiem że jeżeli za rok wskaźnik inflacji wynosił będzie np. 10 % to obligacje będą oprocentowane na 10 procent przez następny rok ,czy może oprocentowanie będzie zmieniało się co miesiąc bo co miesiąc GUS ogłasza stopień inflacji. I jak obliczane będzie oprocentowanie w następnych latach?Pozdrawiam.Damian.

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: