W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Spółki wzrostowe cz. 2

W miniony piątek ostatnia ze spółek (Enter Air) opublikowała wyniki roczne za 2019 rok więc jest odpowiednia chwila aby podsumować wyniki i zmiany kursów akcji „spółek wzrostowych” które wyselekcjonowałem na początku roku (link do artykułu „Zasady którymi się kieruję przy inwestowaniu w akcje”).
Tworząc w styczniu taką listę nie przewidywałem iż pojawi się „Czarny Łabędź” czyli Coronavirus COVID-19 a świat wejdzie w możliwe że największą recesję od czasu Wielkiego Kryzysu z 1929 roku. Dzisiaj już jest pewne że wiele spółek zamiast oczekiwanej poprawy wyników znacznie je pogorszy (np. VRG) ale będą też spółki które są prawdziwymi zwycięzcami pandemii jak Mercator czy Ten Square Games.
Omawiane dzisiaj wyniki dotyczą okresu sprzed pandemii czyli 1.10.2019-31.12.2019 dobitnie potwierdzają zasadę iż giełda dyskontuje przyszłość a nie przeszłość. Idealnym (pozytywnym) tego przykładem może być Mercator który opublikował gorsze wyniki r/r o 1,1 mln (0,9 mln straty) ale od marca „rozlewanie się” wirusa na cały świat sprawiło iż popyt na produkty spółki znacznie przewyższył możliwości produkcyjne spółki, marże z pewnością poszły/pójdą mocno w górę a kurs akcji wzrósł o 358%.

Dyskontowanie przez giełdę negatywnego wpływu pandemii na przyszłe wyniki widać doskonale na przykładzie VRG którego mimo poprawy wyników r/r o 11,9 mln zł w badanym okresie (4 kwartał poprzedniego roku) kurs akcji spadł o 40%. Na spółkę wpłynie wiele niekorzystnych czynników jak: zamknięcie na 2 miesiące salonów w galeriach handlowych a obecnie ograniczenie w nich ruchu, duże osłabienie złotówki do dolara (w tej walucie importowane sprzedawane przez nich towary) i euro (na podstawie tej waluty rozliczane są czynsze w galeriach) czy przewidywany spadek siły nabywczej konsumentów.

Od początku roku kursy akcji wyselekcjonowanych przeze mnie „23 spółek wzrostowych” wzrosły średnio o 17,60% i „zmiażdżyły” wręcz indeks WIG (nazwijmy to benchmark) o 38% który w tym czasie spadł o 20,60%.

W dalszej części artykułu dowiesz się jakie to spółki, ile ich kursy wzrosły od początku roku, jak obecnie są wyceniane itp.

Pełen dostęp do artykułu posiadają abonenci Portalu.
Zaloguj się do Portalu lub zarejestruj się.
(rejestracja jest darmowa)

Komentarze widoczne są dla abonentów portalu!

Partnerzy Portalu Analiz: