W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Roczek ETF BETA M40

Właśnie minął rok od wprowadzenia na rynek funduszu BETA ETF MWIG40TR (BETA M40). Z tej okazji Beta Securities, Partner Portalu Analiz, przygotowała krótką prezentację tego funduszu. A ja wykorzystam prezentację na krótkie podsumowanie tego roku dla wyżej wymienionego funduszu.

Rolą funduszu typu ETF nie jest pobicie indeksu, ale jego wierne odwzorowanie i w tym wpisie sprawdzę czy to się udało. Poniżej zamieszczam też kilka innych ciekawych slajdów z prezentacji.

Roczek BETA M40

Aktywa pod zarządzaniem funduszu wynoszą blisko 120 mln zł. Co ciekawe do tej pory fundusz tylko emituje nowe certyfikaty, czyli więcej jest zakupów, niż umorzeń.

Przez rok funkcjonowania funduszu, indeks bazowy mWIG40TR stracił blisko 3%. Głównie za sprawą banków, które odpowiadają za 10 punktów procentowych straty (najgorsze w indeksie to Millenium i ING Bank Śląski):

Z kolei pozytywnie w indeksie wyróżniły się Kęty, Ten Square Games i Asseco Poland (odpowiadają odpowiednio za +2,99%, +2,76% i 2,61% zwrotu indeksu)

Różnica odwzorowania indeksu wyniosła 0,8% od zainwestowania funduszu. Dokładnie tyle wynosi opłata za zarządzanie funduszem, która między innymi wpływa na różnicę odwzorowania. Zarządzającym udało się wiernie odwzorować indeks, mimo wielu wyzwań, takich jak zmiany spółek w indeksie czy reinwestowanie dywidend.

Zazwyczaj ponad 99,5% środków funduszu inwestowane jest fizycznie w akcje spółek z indeksu mWIG40 – fundusz stosuje replikację fizyczną.

Gratulujemy Beta Securities wprowadzenia na rynek ciekawego produktu, gratulujemy osiągnięcia blisko 120 mln zł aktywów pod zarządzaniem i życzymy dalszego dynamicznego rozwoju. Jednocześnie czekamy na kolejne fundusze ETF dotyczące polskiego rynku giełdowego.

Ekipa Portalu Analiz

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: