W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Portfel Czytelników Portalu Analiz zarobił 56 procent w 2021 roku

Portfel Czytelników Portalu Analiz: +56% w 2021 roku!

Jako twórcy Portalu Analiz niezmiennie podkreślamy, że Abonenci Portalu są jego wielką siłą. Potwierdzeniem tego jest kolejny dobry (rewelacyjny) wynik forumowego portfela inwestycyjnego, potocznie zwanego FIPA, który w 2021 roku osiągnął +56% stopy zwrotu! (portfel możesz śledzić na portalu MyFund pod tym adresem). Poniżej przypomnienie zasad działania portfela:

Każdy Abonent PA może zgłaszać propozycje do portfela, które następnie (po zebraniu ich kilku) podlegają głosowaniu. Jeżeli propozycja zakupu (lub sprzedaży) osiąga zdecydowaną większość głosów (ponad 60% ogólnych głosów na TAK lub ponad 2/3 głosów na TAK vs NIE, bo jest jeszcze opcja NIE WIEM/NIE MAM ZDANIA) to dokonujemy transakcji.

Sam portfel jest oczywiście istotny, ale bardzo duże znaczenie ma dla mnie sposób w jaki zgłaszane są propozycje. Chodzi o podanie dokładnej motywacji zakupu (argumenty ZA), ale także i strategii na wyjście. Tak wygląda wycinek regulaminu:

Propozycja spółki do zakupu powinna zawierać: nazwę spółki, proponowane widełki cenowe zakupu (powyżej widełek nie kupujemy), obowiązkowo dokładne uzasadnienie, dlaczego tą spółkę kupić ze wskazaniem na czynniki wzrostu, obowiązkowo propozycję odnośnie kiedy ją sprzedać (kupujemy na long term, lub po osiągnięciu określonej ceny docelowej, lub pod wydarzenie) oraz ewentualnie stop-loss.

W 2021 roku portfel osiągnął wynik +56%! Gratulacje dla wszystkich Zarządzających, którymi są Abonenci Portalu Analiz.

Portfel okazał się lepszy od benchmarków:

 

Co istotne, taki wynik portfela został osiągnięty przy bardzo niewielkiej liczbie transakcji.

W ciągu 2021 roku z portfela zostały sprzedane w całości 2 spółki:

KGL sprzedane po cenie 16 zł (obecny kurs to 12,5 zł), jak widać poniżej uzasadnienia propozycji były solidne i się sprawdziły:

Argumentów za sprzedażą sporo w wątku spółki. Dzisiejsze wyniki za 4Q również raczej rozczarowujące, EBIT płasko, zysk netto w dół, przychody praktycznie płasko. Wydaje się, że poniżej oczekiwań. Q1, Q2 ze względu na ceny materiałów zapowiada się gorzej, bo presja na marżę. Może potem w drugiej połowie roku będzie jakieś odbicie jak ceny się unormują.

KGL – napisałem do firmy o wyjaśnienie spadku marży, ale cudów się nie spodziewam, bo oczywiste jest że to wzrost kosztów surowca wpłynął negatywnie na wyniki. Co więcej wzrosty surowca były od połowy 4 kwartału więc realne jest że marże mogą znacznie gorzej wyglądać w 1 kwartale. Tutaj napisałem kilka zdań o wynikach (link), sam dzisiaj sprzedałem końcówkę akcji i proponuję zamknięcie pozycji na KGL. Zlecenie sprzedaży można ustawić na 16zł, gdyby do czwartku się nie zrealizowało to sugeruję w piątek zamknąć PKC. Pewien czas na zamknięcie może być dobry, bo w przyszłym tygodniu powinny być dane o przychodach za 1 kwartał, gdzie realny jest ich wzrost między 50-100% (wpłyną na to przejęcie Szymanowicza, ok. 25% zwiększy przychody oraz wzrost cen surowców).

Obecnie ceny surowców galopują, PET w kwartał wzrósł o 50% (czyli bardzo dużo) i tego nie da się przerzucić na klienta szybko. Potrzeba około 1 kwartału braku zmian cen, aby można było unormować marże i dotychczasowe zwyżki surowców przerzucić na klientów. Trzeba też brać pod uwagę, iż czym wyższe ceny, tym trudniej podnosić marże i czasem trzeba przez dłuższy czas godzić się z trwałą utratą marży. Słabo wygląda też fakt, iż końcowy wynik (zysk), został uratowany zaksięgowanym 4,44 mln okazyjnym nabyciu zakładu Szymanowicz, bez tego byłaby strata w 4 kwartale (straty całkowicie nie zakładałem). Na handlu surowcem nie będzie teraz wysokich zysków przy rosnących cenach (widać to po marży która w 4 kwartale spadła na 9% z 14% kwartał wcześniej, nie zdziwię się jak w 1 kwartale spadnie na tylko 5%).

Aktualne c/z 10 to nie jest super okazja, niska dywidenda, być może skup ruszy po wynikach za 1 kwartał (teraz jest okres zamknięty). Mogą też pojawić się obniżone rekomendacje dla spółki

EUROTEL sprzedany po 39 zł (aktualnie 37,1 zł), uzasadnienie:

Z drugiej strony – nie ma żadnej gwarancji, że przyzwoite wyniki nie są już 'w cenach’ (tj. że są oczekiwane przez rynek)… znowuż spółka nie jest drogo wyceniana (bieżące C/Z koło 8?), ale patrząc historycznie to C/Z jest jednak dosyć wysokie. Mam też pewne obawy co do core’owego biznesu spółki i na ile nie jest to biznes schyłkowy (powinno być to wyrównywane iDream i MI, no ale jeśli nawet będzie to lepiej chyba mieć spółkę która ma sam biznes 'sprzętowy’ typu ASB / ABE itd). No i spółka w teorii jest dosyć wrażliwa na ew. lockdowny / spadek popularności centrów handlowych (zakładając brak tarcz antycovidowych).

Dodatkowo zmniejszona została pozycja na ASBIS (po 24,5 zł), po mocnych wzrostach kursu (aktualnie na Asbis mamy ponad 500% zysku) zaczęła zbyt dużo „ważyć” w portfelu.

Z kolei po stronie zakupowej w trakcie 2021 roku do portfela dołączyły spółki VOTUM (w kilku transakcjach), TS Games (352 zł), Mobruk (276 zł), IMC (21,4 zł) oraz Ambra (21,8 zł). Zapraszam do dołączenia do Portalu Analiz – tam znajdziesz szczegółowe uzasadnienie zakupu właśnie tych spółek.

Póki co wszystkie zakupy okazały się udane, każda pozycja z portfelu jest w zysku:

A będąc przy zyskach, to w 2021 roku FIPA wypracował 16 tys. zł zysku (portfel jest realny, zatem zysk także):

Zgodnie z regulaminem 10% wypracowanego w 2021 roku zysku zostanie przeznaczona na dobry cel, a o celu zadecydują zarządzający portfelem, czyli Abonenci Portalu Analiz 🙂

Na koniec gorąco zachęcam do dołączenia do społeczności blisko 1,5 tysiąca Inwestorów i decydowania o kształcie tego rzeczywistego portfela, ale przede wszystkim do edukacji i stawania się lepszym, bardziej skutecznym inwestorem giełdowym. Nie gwarantujemy stopy zwrotu, ale gwarantujemy merytoryczną dyskusję w wyśmienitym towarzystwie.

I jeszcze przypomnienie, że powyższy wpis nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: