W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Portfel Czytelników Portalu Analiz – podsumowanie 2020 roku

14 stycznia 2020 roku zapadła decyzja o utworzeniu Portfela Inwestycyjnego Czytelników Portalu Analiz, nazwanego później FIPA (Fundusz Inwestycyjny Portalu Analiz). 20 stycznia portfel został zasilony kwotą 20 tys. zł (realny portfel i realne pieniądze) i jeszcze tego dnia dokonaliśmy pierwszych zakupów, którymi były akcje spółek Asbis i Marvipol.

Każdy Abonent PA może zgłaszać propozycje do portfela, które następnie (po zebraniu ich kilku) podlegają głosowaniu. Jeżeli propozycja zakupu (lub sprzedaży) osiąga zdecydowaną większość głosów (ponad 60% ogólnych głosów na TAK lub ponad 2/3 głosów na TAK vs NIE,bo jest jeszcze opcja NIE WIEM/NIE MAM ZDANIA) to dokonujemy transakcji.

Sam portfel jest oczywiście istotny, ale bardzo duże znaczenie ma dla mnie sposób w jaki zgłaszane są propozycje. Chodzi o podanie dokładnej motywacji zakupu (argumenty ZA), ale także i strategii na wyjście. Tak wygląda wycinek regulaminu:

Propozycja spółki do zakupu powinna zawierać: nazwę spółki, proponowane widełki cenowe zakupu (powyżej widełek nie kupujemy), obowiązkowo dokładne uzasadnienie, dlaczego tą spółkę kupić ze wskazaniem na czynniki wzrostu, obowiązkowo propozycję odnośnie kiedy ją sprzedać (kupujemy na long term, lub po osiągnięciu określonej ceny docelowej, lub pod wydarzenie) oraz ewentualnie stop-loss.

Poniżej przykład jednej z propozycji zakupu do portfela z forum Portalu Analiz:

Spółka: KGL

Cena zakupu: PKC

Dlaczego: P/E na historycznie niskim poziomie, zgodnie ze strategią rozwijany jest segment produkcyjny który jest bardziej rentowny (21% vs 9,9%), Połączenie KGL z Marcato, C.E.P i Maulds celem uproszczenia struktur organizacyjnych grupy w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych. Spółka uruchomiła linie do produkcji opakowań.

Dystrybucja:

Duża grupa ponad 1000 odbiorców w segmencie dystrybucyjnym, wzrost udziałów w dystrybucji tworzyw technicznych (wyższe marże) zgodnie ze strategią – (wg danych szacowany wzrost tego rynku to 5,4%)

Produkcja:

szerokie grono odbiorców z sektora FMCG – ponad 800, sami produkują folię na swoje potrzeby (uniezależnienie od poddostawców) – 6 linia do produkcji foli miała być uruchomiona do końca 2019, poprawa marż

Podsumowanie – spółka poprawia marże, zwiększając moce produkcyjne, rynek jest bardzo chłonny i zapotrzebowanie na opakowania pomimo trendu ekologicznego w PL rośnie

Kiedy sprzedać: zakup zakłada systematyczny wzrost wartości spółki

Stop loss: zakup fundamentalny, bez stop loss – przy spadku kursu głosowania zgodnie z zasadami Komitetu Inwestycyjnego

Start portfela przypadł niedługo przed rozprzestrzenieniem się epidemii koronawirusa w Europie, zatem jego dzieje i wyniki są burzliwie i idealnie pokazują, że giełda to nie jest oaza spokoju i warto mieć plan działania, ale także i akceptację na ryzyko inwestycyjne.

W najgorszym momencie, 12 marca, portfel tracił blisko 25% wartości początkowej, podczas gdy rok zamyka +36% na plusie. Wynik jest bardzo fajny i w tym miejscu bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w jego prowadzenie, bez Was pewnie wykres wyników portfela nie wyglądałby tak dobrze:

Kilka informacji odnośnie FIPA:

* Obecny wynik portfela to +35,33% i jest to rekordowy wynik (a dokładnie mówiąc max. z 30.12.2020 roku wynosi +35,37%). Indeks referencyjny mWGI40TR zanotował w tym czasie stopę zwrotu -0,7%,
* W 2020 roku zakupiliśmy 14 spółek (w sensie ich akcje),
* Sprzedanych zostało 6 spółek,
* Zatem obecnie w portfelu jest 8 walorów,
* Zamknęliśmy 6 pozycji, w tym 3 na plusie (jedna na stop loss), a 3 na minusie,
* Otrzymaliśmy łącznie 458 zł w dywidendach, od: Asbis, iFirma, Playway i Pekabex,
* Największy (niezrealizowany) zysk przynosi obecnie spółka Asbis i jest to +134%,
* W Portfelu jest obecnie 5,2 tys. zł gotówki.

Zgodnie z regulaminem połowa wypracowanego w 2020 roku zysku zostanie przeznaczona na dobry cel, a o celu zadecydują zarządzający portfelem, czyli Abonenci Portalu Analiz 🙂 Gorąco zachęcam do dołączenia do społeczności ponad 900 inwestorów i decydowania o kształcie tego rzeczywistego portfela, ale przede wszystkim do edukacji i stawania się lepszym, bardziej skutecznym inwestorem giełdowym.

Obecny skład portfela wygląda następująco:

Jeżeli z jakiś przyczyn nie chcesz / nie możesz dołączyć do społeczności Portalu Analiz, wyniki portfela i jego historię możesz śledzić na portalu MyFund w tym miejscu.

Życzę Wam (i sobie), aby 2021 rok przyniósł wyniki inwestycyjne co najmniej tak dobre, jakie uzyskał portfel FIPA 🙂 .

Remigiusz Iwan

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: