W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Na giełdzie większość nie ma racji, za wyjątkiem Abonentów PA. Wyniki portfela akcji Czytelników za 2022 rok i ostatnie 3 lata.

20 stycznia 2020 roku, a więc blisko 3 lata temu, wystartował Portfel Czytelników Portalu Analiz, zwany potocznie FIPA. Bardzo szybko wypełnił się akcjami i tak wszedł w pandemię covid-19, niecałe 2 miesiące później był już na minusie 25%.

Portfel prowadzony jest na realnych pieniądzach, a jego sposób prowadzenia śmiało można określić jako unikalny. To Abonenci Portalu Analiz w głosowaniach decydują jakie spółki, po jakiej cenie i kiedy mają do portfela dołączyć lub go opuścić. I jak za chwilę się okaże, robią to po prostu bardzo dobrze.

Kolejną unikalną cechą portfela jest to, że nie ma w nim efektu zarabiania na jego kopiowaniu przez followersów. Wyniki ankiety dotyczące zakupu/sprzedaży spółki są jawne, każdy Abonent PA zatem wie, jakiej transakcji w poniedziałek rano (z reguły głosowanie trwa przez weekend) można się spodziewać.

Z okazji tego wpisu sięgnąłem do pierwszego głosowania Czytelników, w którym oddano 108 głosów, a na pierwszym miejscu znalazła się spółka ASBIS, która została zakupiona po 3,68 zł i w portfelu FIPA jest do dziś (po drodze miała miejsce redukcja 100 akcji po 24,5 zł i dokupienie 250 akcji po 15,89 zł):

Przejdźmy do wyników portfela FIPA.

Portfel Czytelników Portalu Analiz – wyniki w 2022 roku i za ostatnie 3 lata

2022 rok okazał się kolejnym z mocną stopą zwrotu – portfel wypracował +34,1% zysku (uwzględniając zapłacone prowizje). Wiemy, jak trudny był zeszły rok na giełdach (spadały ceny i akcji i obligacji), zatem wynik portfela można uznać za bardzo poprawny.

Co ciekawe, mimo trudnego i bardzo zmiennego roku (wybuch wojny w Ukrainie) wynik został osiągnięty przy raczej niewielkiej liczbie transakcji: zanotowaliśmy 9 operacji sprzedaży i 6 kupna.

Narastająco wynik portfela przekroczył już +200%, bijąc benchmarki, w tym najważniejszy dla nas SWIG80TR:

Portfel FIPA – aktualny skład i zamknięte transakcje

Aktualnie w portfelu znajduje się 7 pozycji, a ich stopy zwrotu pokazują, że strategia trzymania spółek rosnących ma sens. Największy udział w portfelu mają VOTUM i ASBIS, ale w sporej części ten udział osiągnięty jest dzięki stopie zwrotu mocno przekraczającej 200%.

Poniżej lista zawierająca wszystkie zamknięte w przeszłości pozycje:

Portfel FIPA – ryzyko

Dla każdego inwestora jasne jest, że nie ma zysku bez ryzyka. Nie inaczej jest z portfelem Czytelników PA. Pierwszy znaczący spadek portfel zaliczył po wybuchu pandemii covid-19, ale prawdziwe lanie zebrał po ataku rosji na Ukrainę. Wtedy w portfelu znajdowały się m.in. spółki IMC i ASBIS, których kursy mocno oberwały, a w efekcie wartość portfela spadła o blisko 40% od szczytu:

Ta sytuacja pokazuje, że inwestorom nic nie jest dane „na zawsze”, mimo trzymania pozycji na dłuższe okresy, monitoring i zarządzanie portfelem są niezbędne. Po wybuchu wojny w portfelu FIPA dokonaliśmy kilku zmian, między innymi sprzedając IMC, a kupując spółki WITTCHEN, ANSWEAR czy zwiększając pozycję na ASBIS, co w efekcie pozwoliło na odrobienie strat i wejście na wyższe poziomy zysków.

FIPA – przyszłość

Za portfelem FIPA 3 bardzo dobre lata. Czy tak będzie dalej? Jeżeli stracimy czujność i pokorę do rynku to na pewno nie. Jeżeli dalej będziemy solidnie pracować i szukać ciekawych fundamentalnie spółek, niedocenianych przez rynek, to jest szansa na dobre wyniki w przyszłości, choć błędy na pewno będą się zdarzać. W inwestowaniu w akcje już 60% skuteczności powinno przynieść bardzo dobre wyniki, a jeżeli skuteczność da się jeszcze zwiększyć, może być lepiej. Rynek giełdowy w Polsce, zwłaszcza w zakresie spółek o średniej wielkości (np. z sWIG80) jest omijany przez zagranicę, a także wybiórczo traktowany przez fundusze inwestycyjne. Jak pokazują wyniki FIPA, solidna analiza może przynieść dobrą nagrodę.

Powyższy wpis prezentuje wyniki portfela FIPA, nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej do kupna / sprzedaży akcji.

Losy portfela FIPA możesz śledzić w serwisie MyFund (link), dostęp do portfela jest „otwarty”. Z MyFund pochodzą również wszystkie powyższe wykresy, a sam portal gorąco polecam osobom chcącym lepiej zarządzać swoimi inwestycjami.

Jeżeli interesujesz się giełdą, inwestowaniem w akcje, obligacje korporacyjne, zapraszam na Portal Analiz, gdzie wspólnie szukamy dobrych spółek, których wycena rynkowa nie oddaje wartości godziwej. Rozmawiamy także o inwestycjach w obligacje korporacyjne, surowce, ETF, na rynkach zagranicznych i wielu innych tematach inwestycyjnych.

Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim Zarządzającym portfelem FIPA za aktywność i zaangażowanie 🙂 Mam nadzieję, że tak jak dotychczas, Wasze zaangażowanie sprawi, że tytuł tego wpisu za rok również będzie aktualny.

Udanych inwestycji! Remigiusz

 

2 komentarze do “Na giełdzie większość nie ma racji, za wyjątkiem Abonentów PA. Wyniki portfela akcji Czytelników za 2022 rok i ostatnie 3 lata.

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: