W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Allegro na GPW – zmiany w indeksach WIG20 i mWIG40

Allegro na GPW – zmiany w indeksach WIG20 i mWIG40

Dodano: 2020-10-16 10:13:41 | Autor: Remigiusz IwanETF

 

Wejście na giełdę spółki Allegro trochę namieszało w indeksach WIG20 i mWIG40. Warto spojrzeć, co się zmieniło i jak obecnie te indeksy wyglądają.

WIG20 – zmiany w indeksie

Wejście Allegro, to pierwsza w tym roku (dobra) zmiana w indeksie WIG20, ale można powiedzieć, że dokonana z przytupem. Allegro wskoczyło na 2 miejsce pod względem udziału w indeksie i razem z CD Projekt mają ponad 25% udział w WIG20 – indeks zmierza w dobrym kierunku.

Z indeksu wypadł mBank, a to oznacza, że udział banków w indeksie spadł do rekordowo niskich poziomów. Obecnie jest to 18,5%, a jeszcze na koniec 2019 roku banki „ważyły” ponad 30% w indeksie. Spada łączny udział sektorów Finanse, Paliwa i Górnictwo z 80% w 2013 roku do około 50% obecnie.

Jednym słowem indeks staje się bardziej „sexy”.

Skoro mowa o tym, że indeks WIG20 zmierza w dobrym kierunku, to warto odnotować istotny spadek w nim udziału spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa – obecnie jest to 50% (licząc udziałem wagowym w indeksie), podczas gdy na koniec 2017 roku było to blisko 80%.

Kierunek jest dobry, a w kolejce do WIG20 czekają spółki gamingowe czy medyczne, oby trend dobrej zmiany trwał dalej.

Zmiany w indeksie mWIG40

Z WIG20 wypadł mBank i spółka ta zasiliła szeregi mWIG40, co jest ósmą zmianą w indeksie w tym roku. Na Twitter mBank został powitany przez Allegro:

Skład indeksu mWIG40 wygląda następująco, warto zwrócić uwagę, że spółki Skarbu Państwa ważą w nim stosunkowo niewiele:

Jednak wejście do indeksu mBanku spowodowało wzrost reprezentacji banków w indeksie do 17,5%, a cały sektor finansowy „waży” około 31%. Udział segmentu Gry to 7,2%.

Indeks mWIG40 wygląda na fajnie zdywersyfikowany (chociaż ciąży mu spory udział banków) i nie obciążony w dużym stopniu spółkami Skarbu Państwa.

Świat się szybko zmienia, Covid-19 te zmiany jeszcze przyspieszył. Spółki tradycyjne tracą swoje pozycje na rzecz spółek opartych o nowe technologie oraz działających globalnie. Mam nadzieję, że te trendy będą dotyczyć również naszych indeksów.

Dziękuję Partnerowi Portalu Analiz, firmie Beta Securities za dostarczenie materiałów do tego wpisu.

Dla przypomnienia, Beta Securities posiada w swojej ofercie ETFy na WIG20 (BETA ETF WIG20TR) i na mWIG40 (BETA ETF mWIG40TR).

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: