Artykuły edukacyjne | PortalAnaliz.pl

Artykuły edukacyjne:


DARMOWY

(0) Allegro na GPW - zmiany w indeksach WIG20 i mWIG40

Dodano: 2020-10-16 10:13:41 | Autor: Remigiusz IwanETF

Wejście na giełdę spółki Allegro trochę namieszało w indeksach WIG20 i mWIG40. Warto spojrzeć, co się zmieniło i jak obecnie te indeksy wyglądają.

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Spółki wzrostowe cz. 4

Dodano: 2020-10-04 08:51:09 | Autor: Przemysław ParzyszekSpółki wzrostowe

Od początku roku kursy akcji wyselekcjonowanych przeze mnie „23 spółek wzrostowych” wzrosły średnio o 49,74% i zdecydowanie pokonały indeks WIG (nazwijmy to benchmark) bo aż o 65% który w tym czasie spadł o 15,20%.

W tym czasie kursy 13 spółek wzrosły a 10 spadły.

W badanym okresie 3 ostatnich kwartałów (1.10.2019-30.06.2020) 17 spółek poprawiło zyski a 6 odnotowało ich pogorszenie.

Zachęcam do przeczytania artykułu z którego dowiesz się jakie spółki trafiły na moją listę, czy wraz ze wzrostami (spadkami) zysków rosły (spadały) też ich kursy akcji, jakie mają dalsze perspektywy itp.

Czytaj więcej
DARMOWY

(1) Roczek ETF BETA M40

Dodano: 2020-09-09 14:03:42 | Autor: Remigiusz IwanETF

Właśnie minął rok od wprowadzenia na rynek funduszu BETA ETF MWIG40TR (BETA M40). Z tej okazji Beta Securities, Partner Portalu Analiz, przygotowała krótką prezentację tego funduszu. A ja wykorzystam prezentację na krótkie podsumowanie tego roku dla wyżej wymienionego funduszu.

Rolą funduszu typu ETF nie jest pobicie indeksu, ale jego wierne odwzorowanie i w tym wpisie sprawdzę czy to się udało. Poniżej zamieszczam też kilka innych ciekawych slajdów z prezentacji.

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Spółki wzrostowe cz. 3

Dodano: 2020-08-03 09:19:08 | Autor: Przemysław ParzyszekSpółki wzrostowe

W czwartek ostatnia ze spółek (Enter Air) opublikowała wyniki finansowe za 1 kwartał 2020 roku więc krótko podsumuję wyniki i zmiany kursów akcji „spółek wzrostowych” które wyselekcjonowałem na początku roku (link do artykułu „Zasady którymi się kieruję przy inwestowaniu w akcje”).

Tworząc w styczniu taką listę nie przewidywałem tak ogromnych zawirowań na rynku finansowym i w realnej gospodarce oraz że świat wejdzie w jedną z największych recesji od czasu Wielkiego Kryzysu z 1929 roku. Dzisiaj już jest pewne że wiele spółek zamiast oczekiwanej poprawy wyników znacznie je pogorszy (np. Enter Air) ale będą też spółki które są prawdziwymi zwycięzcami pandemii czyli Mercator.

Omawiane dzisiaj wyniki (bardziej same liczby) dotyczą okresu 1.01.2020-31.03.2020 czyli kwartału w którym epidemia już odciskała swoje piętno, szczególnie na spółkach detalicznych, gdyż przez wprowadzony w Polsce stan epidemiologiczny (lockdown) od 14 marca 2020 zostały zamknięte galerie handlowe na których opiera się biznes takich spółek jak VRG, Wittchen czy choćby Eurotel.

Spółką której kurs najmocniej zdyskontował spodziewaną poprawę wyników jest Mercator. Wyniki za omawiany okres były znacznie lepsze r/r bo z ok. 3 mln straty spółka zaraportowała ponad 21 mln zysku (24 mln poprawy) jednak już dzisiaj wiemy że to był dopiero wstęp (przystawka) do tego co może wydarzyć się w kolejnych kwartałach. Spółka podała już szacunki za 2 kwartał 2020 (będę omawiał je w kolejnym wpisie) wg których zysk mógł wynieść nawet 209 mln co stanowi ogromny wzrost przy 0,3 mln zysku rok temu, ponadto zarząd zasygnalizował iż świetna koniunktura może trwać przez wiele kwartałów (wyższy popyt od podaży który przekłada się na wzrost osiąganych marż). Pomimo iż oficjalne (zaraportowane) zyski przekładają się na wysokie c/z bo 158 nie przeszkodziło to by kurs akcji wzrósł od początku roku UWAGA aż o 3 247% !!!

Dyskontowanie przez giełdę negatywnego wpływu pandemii na przyszłe wyniki widać doskonale na przykładzie IMS którego kurs akcji spadł o 33% mimo kosmetycznego spadku zysku r/r (0,3 mln w badanym okresie dwóch kwartałów). Na wyniki spółki negatywnie wpłynie zamknięcie galerii handlowych w których jej kontrahenci (np. CCC, Vistula) prowadzą swoje biznesy. Choć obecnie galerie są już otwarte to odwiedzających je klientów jest znacznie mniej r/r i nie mogę wykluczyć iż kontrahenci ograniczyli zakres świadczonych usług dla nich przez IMS.

Od początku roku kursy akcji wyselekcjonowanych przeze mnie „23 spółek wzrostowych” wzrosły średnio o 45% i zdecydowanie pokonały indeks WIG (nazwijmy to benchmark) bo aż o 57,73% który w tym czasie spadł o 12,73%.

W dalszej części artykułu dowiesz się jakie to spółki, ile ich kursy wzrosły od początku roku, jak obecnie są wyceniane itp.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Hossa na małych i średnich spółkach zależy od ...

Dodano: 2020-07-14 19:31:44 | Autor: Paweł MalikHossa

W Polsce jest jeden kluczowy czynnik, od którego zależy koniunktura giełdowa na małych spółkach (MiŚ).

Są to napływy do funduszy inwestycyjnych małych i średnich spółek.

Od tego, czy ludzie kupują jednostki uczestnictwa w tych funduszach czy je umarzają zależy czy MiŚ-e rosną na giełdzie czy nie.

A to nie koniecznie zależy od sytuacji gospodarczej kraju i osiąganych wynikach finansowych przez notowane spółki.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Inwestowanie w indeks mWIG40, czyli w co?

Dodano: 2020-06-26 15:50:05 | Autor: Remigiusz IwanETF

Na rynku inwestycyjnym jest kilka rodzajów inwestorów. Jedni inwestują aktywnie, szukają dobrych spółek, które mają szansę pobić rynek, inni wolą powierzyć swoje pieniądze funduszom inwestycyjnym, bądź po prostu zainwestować w indeks giełdowy i podążać razem z trendem na giełdzie. Są też tacy, co łączą te strategie inwestycyjne: część środków inwestują w indeks, aby zapewnić sobie korelację z rynkiem, a pozostałą część inwestują w spółki, które według ich opinii mogą zachować się lepiej od rynku. Dziś omówię krótko skład indeksu mWIG40, jako jednej z możliwości pasywnego inwestowania.

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Podstawy (cz.2) Dlaczego lokaty są tak nisko oprocentowane? Lokata 3%

Dodano: 2020-06-10 13:33:04 | Autor: Paweł MalikLokaty bankowe

Gdy będą się kończyć lokaty bankowe założone wcześniej nastąpi wielkie zdziwienie – Dlaczego nowe lokaty są tak nisko oprocentowane?

“Winna” jest Rada Polityki Pieniężnej, która obniżyła podstawowe stopy procentowe, żeby wspierać gospodarkę tańszymi kredytami.

 

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Podstawy (cz.1) W co zainwestować swoje środki?

Dodano: 2020-06-08 00:18:36 | Autor: Paweł Malik

0% – praktycznie takie stopy procentowe oferowane są na depozytach bankowych.

A to niestety oznacza, że najpopularniejsza forma oszczędzania praktycznie przestała istnieć.

Pozostaje pytanie, co zrobić z posiadanymi pieniędzmi.

Zanim dopadnie Cię stado różnej maści doradców finansowych wciskających cudowne produkty, których ni w ząb nie rozumiesz chcę opisać Ci parę podstawowych sposobów inwestowania.

 

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Spółki wzrostowe cz. 2

Dodano: 2020-05-24 19:32:16 | Autor: Przemysław ParzyszekSpółki wzrostowe

W miniony piątek ostatnia ze spółek (Enter Air) opublikowała wyniki roczne za 2019 rok więc jest odpowiednia chwila aby podsumować wyniki i zmiany kursów akcji „spółek wzrostowych” które wyselekcjonowałem na początku roku (link do artykułu „Zasady którymi się kieruję przy inwestowaniu w akcje”).
Tworząc w styczniu taką listę nie przewidywałem iż pojawi się „Czarny Łabędź” czyli Coronavirus COVID-19 a świat wejdzie w możliwe że największą recesję od czasu Wielkiego Kryzysu z 1929 roku. Dzisiaj już jest pewne że wiele spółek zamiast oczekiwanej poprawy wyników znacznie je pogorszy (np. VRG) ale będą też spółki które są prawdziwymi zwycięzcami pandemii jak Mercator czy Ten Square Games.
Omawiane dzisiaj wyniki dotyczą okresu sprzed pandemii czyli 1.10.2019-31.12.2019 dobitnie potwierdzają zasadę iż giełda dyskontuje przyszłość a nie przeszłość. Idealnym (pozytywnym) tego przykładem może być Mercator który opublikował gorsze wyniki r/r o 1,1 mln (0,9 mln straty) ale od marca „rozlewanie się” wirusa na cały świat sprawiło iż popyt na produkty spółki znacznie przewyższył możliwości produkcyjne spółki, marże z pewnością poszły/pójdą mocno w górę a kurs akcji wzrósł o 358%.

Dyskontowanie przez giełdę negatywnego wpływu pandemii na przyszłe wyniki widać doskonale na przykładzie VRG którego mimo poprawy wyników r/r o 11,9 mln zł w badanym okresie (4 kwartał poprzedniego roku) kurs akcji spadł o 40%. Na spółkę wpłynie wiele niekorzystnych czynników jak: zamknięcie na 2 miesiące salonów w galeriach handlowych a obecnie ograniczenie w nich ruchu, duże osłabienie złotówki do dolara (w tej walucie importowane sprzedawane przez nich towary) i euro (na podstawie tej waluty rozliczane są czynsze w galeriach) czy przewidywany spadek siły nabywczej konsumentów.

Od początku roku kursy akcji wyselekcjonowanych przeze mnie „23 spółek wzrostowych” wzrosły średnio o 17,60% i „zmiażdżyły” wręcz indeks WIG (nazwijmy to benchmark) o 38% który w tym czasie spadł o 20,60%.

W dalszej części artykułu dowiesz się jakie to spółki, ile ich kursy wzrosły od początku roku, jak obecnie są wyceniane itp.

 

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) BETA ETF mWIG40TR po marcu 2020, czyli ETFy od Bety dokupowały akcji podczas krachu na GPW.

Dodano: 2020-04-16 11:09:28 | Autor: Remigiusz IwanETF

W marcu 2020 roku mieliśmy do czynienia z ekstremalnie trudnym okresem na giełdach światowych i w Polsce. U nas indeks WIG20 spadł w tym okresie o 18,25%, a mWIG40 spadł o 22,7%.

W ślad za spadającymi indeksami posypały się wyniki funduszy inwestujących w akcje na GPW w Warszawie. Dodatkowo inwestorzy zaczęli wycofywać środki z funduszy, co oznacza, że wartość aktywów funduszy spadła procentowo jeszcze mocniej niż wartość indeksów.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) BETA ETF mWIG40TR, czyli ETF na mWIG40 - luty 2020, zmiany w indeksie mWIG40

Dodano: 2020-03-06 09:06:23 | Autor: Remigiusz IwanETF

Czas na kolejne podsumowanie wpływu BETA ETF mWIG40TR na naszą giełdę, tym razem dotyczy miesiąca lutego.

Na koniec stycznia aktywa funduszu wynosiły 94 mln zł, na koniec lutego (najgorszy dzień dla giełdy) spadły do 90,4 mln zł.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) BETA ETF mWIG40TR, czyli ETF na mWIG40 - liczby i ciekawostki (styczeń 2020)

Dodano: 2020-02-18 13:56:55 | Autor: Remigiusz IwanETF

ETF, czyli fundusze inwestujące w sposób pasywny zdobyły bardzo dużą popularność na całym świecie, zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i profesjonalnych. W Polsce ten model inwestowania jest na wcześniejszym etapie rozwoju. Ale pracujemy nad tym, aby nadrobić dystans :). Na Forum Finansów spotkaliśmy się z osobami z Beta Securities, odpowiedzialnymi za ETFy na WIG20 i mWIG40, podyskutowaliśmy o tym rodzaju inwestowania i od słowa do słowa umówiliśmy się na wspólny projekt edukacyjny.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Dywidenda czy skup akcji?

Dodano: 2020-01-28 15:13:17 | Autor: Paweł MalikSkup akcji

Dywidenda czy skup akcji (buy back)?

 

Coraz częściej spółki giełdowe wybierają skup akcji zamiast dywidendy. Jaka jest różnica?

 

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(8) Zasady którymi się kieruję przy inwestowaniu w akcje

Dodano: 2020-01-13 12:44:52 | Autor: Przemysław ParzyszekSpółki wzrostowe

Jest to mój pierwszy wpis w ramach mini-cyklu (planuję 6 części) edukacyjnego w ramach którego postaram się pokazać jakimi kryteriami doboru spółek do prywatnego portfela kieruję się przy inwestowaniu.

Nie zamierzam tym wpisem chwalić ani krytykować jakichkolwiek strategii inwestycyjnych o których można przeczytać w książkach czy też sieci ale chciałbym chociaż zasugerować czytelnikom aby sobie przyswoili słowo klucz DYWERSYFIKACJA.

Moje własne doświadczenie i zasady inwestycyjne w przeciągu ostatnich 20 lat mocno ewaluowały gdyż z najbardziej ryzykownych inwestycji (opcje walutowe, forwardy) na początku mojej „przygody”, następnie przez spokojniejsze (przynajmniej psychicznie) fundusze inwestycyjne aż wreszcie bezpośrednio do rynku giełdowego (najpierw głównie newconnect a obecnie tylko GPW). Na taką „przemianę” poza upływem lat wpłynęły różne czynniki, z pewnością musiałem się „przystosowywać” do zmieniającego otoczenia finansowego które szczególnie w Polsce poprzez „pierwszy zabór OFE” zmieniły GPW z „wiecznej hossy” w „wieloletnią bessę” która wyssała kapitały i inwestorów szczególnie z newconnect.

Czytaj więcej
DARMOWY

(2) Jak zacząć inwestować? Jak zbudować portfel inwestycyjny?

Dodano: 2019-12-20 14:32:03 | Autor: Remigiusz IwanJak inwestować

Powyższy tytuł jasno sugeruje, że wpis przeznaczony jest głównie dla początkujących inwestorów, ale myślę, że i doświadczeni znajdą coś dla siebie.

W sieci jest mnóstwo stron z poradami (4 kroki, 7 wskazówek, 10 rad) jak zbudować swój portfel akcji. W każdym z wpisów jest bardzo wiele racji i warto takie wpisy czytać. Jednak często odnoszą się one już do samego procesu inwestowania w akcje. Ja w tym miejscu chciałem skupić się na kroku poprzedzającym inwestowanie właściwe. Do inwestowania, jak do wielu innych spraw, warto się dobrze przygotować.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Limit wpłat na IKE 2020, limit wpłat na IKZE 2020

Dodano: 2019-12-19 13:22:46 | Autor: Remigiusz IwanIKE

W tym wpisie prezentuję limity wpłat na IKE i IKZE w 2020 roku, a następnie przedstawię Wam garść statystyk dotyczących IKE. Oczywiście na tapetę wezmę IKE maklerskie i sprawdzimy, czy wpłaty na IKE maklerskie mogą odpowiadać za „efekt stycznia” na GPW.

Ile wynosi limit wpłat na IKE w roku 2020?

Czytaj więcej
DARMOWY

(2) Przepływy operacyjne - niuanse i pułapki

Dodano: 2019-09-25 14:03:05 | Autor: Remigiusz Iwan

Z pierwszego wpisu już wiemy, że dobrze, aby przepływy operacyjne były dodatnie, bo potwierdzają tym samym, że wypracowany zysk nie jest „papierowy”. Dowiedzieliśmy się też, że same ujemne przepływy nie są czymś strasznym, o ile mają rozsądne wytłumaczenie: sezonowość, firma dynamicznie się rozwijająca (startup) itp. Wspomniałem również, że przepływy operacyjne warto analizować w szerszym kontekście, bo niestety, jak to w księgowości bywa, możliwe jest kreatywne do nich podejście przez zarządzających firmami.

I w dzisiejszym wpisie chciałem Wam pokazać kilka pułapek lub tricków, na które warto zwrócić uwagę. Najpierw posłużę się teoretyczną firmą, a następnie opiszę te niuanse już na konkretnym przykładzie spółki, która spektakularnie zbankrutowała - Zakłady Mięsne Henryk Kania.

Czytaj więcej
DARMOWY

(3) Czy ujemne przepływy operacyjne to coś poważnego?

Dodano: 2019-09-19 12:04:31 | Autor: Remigiusz Iwan

Każda przekrojowa analiza spółki prezentowana na Portalu Analiz zawiera omówienie jej przepływów pieniężnych. Chodzi głównie o sprawdzenie, czy wypracowywane przez daną firmę zyski mają przełożenie na generowanie gotówki. Ale także i na spojrzenie w szerszej perspektywie czasowej, ile dana firma inwestuje, czy zaciąga kredyty, czy raczej je spłaca itp.

W rozmowach na czacie czy forum Portalu Analiz, co jakiś czas pojawiają się pytania od Abonentów, czy nie obawiamy się, że dana spółka mimo zysku ma ujemne przepływy z działalności operacyjnej. Niby wypracowała zysk, ale nie ma z tego kasy. Jak do tego podejść, czy to jest sytuacja normalna i bezpieczna?

W tym wpisie w maksymalnie prostej formie postaram się omówić pojęcie przepływów pieniężnych, a w szczególności przepływów operacyjnych. Będzie również odniesienie do spółek już przeanalizowanych na Portalu Analiz.

Czytaj więcej
DARMOWY

(1) Przychody ze sprzedaży - jak je analizować

Dodano: 2019-03-19 16:52:32 | Autor: Paweł Malik

Obserwując czynniki wpływające na przychody zyskuje się przewagę nad rynkiem i już wcześniej można przewidzieć to, co inni zobaczą dopiero w raporcie okresowym.

Czytaj więcej
DARMOWY

(4) Rodzaje zysków (zysk netto, zysk brutto, EBIT, EBITDA) i ich wpływ na wycenę firmy

Dodano: 2019-03-02 13:16:50 | Autor: Remigiusz Iwan

Rodzaje zysków (zysk netto, zysk brutto, EBIT, EBITDA) i ich wpływ na wycenę firmy
 
W tym wpisie spróbuję w prosty sposób, na konkretnych przykładach, przedstawić Tobie, jakie są rodzaje zysków w przedsiębiorstwie i co one oznaczają w praktyce: zysk netto, zysk brutto, EBIT, EBITDA. Napiszę również, dlaczego ja w analizach spółek publikowanych na Portalu Analiz preferuję takie, a nie inne miary zysków, a także jakie są plusy i minusy poszczególnych miar zysku. Zaczynamy.

Czytaj więcej