ZEPAK – o co toczy się gra?
Kurs ZEPAKu idzie w górę, a na Twiterze szaleństwo w sprawie ZEPAKu.
O co tu chodzi?
Zacznijmy od tego, że ZEPAK kontrolowany przez Zygmunta Solorza to przede wszystkim grupa złożona z kopalni węgla brunatnego i elektrowni produkujących prąd z tego surowca.
Zgodnie z polityką klimatyczną UE węgiel brunatny to praktycznie najgorszy surowiec energetyczny ze względu na emitowany CO2 i celem jest zlikwidowanie takich elektrowni w Unii Europejskiej.
ZEPAK zdaje sobie z tego sprawę i podjął strategiczną decyzję, że nie będzie już inwestował w konieczne zmiany pozwalające przedłużać żywotność tych elektrowni i zakończy działalność węglowych bloków energetycznych do końca 2024 r. W związku z tym dokonał odpisów aktualizacyjnych, co spowodowało stratę w poprzednich okresach m.in. w 4 kwartale 2021 r.
ZEPAK podjął decyzję o inwestycjach w „zieloną” energetykę i inwestuje w spalanie biomasy, farmy fotowoltaiczne, chce budować również farmy wiatrowe. Pracuje nad wykorzystaniem wodoru i w dalekich planach inwestycje w małe elektrownie jądrowe.
Ale…
Gwałtowny wzrost cen energii – szczególnie po wybuchu wojny w Ukrainie spowodował, że ZEPAK znalazł się z znacznie lepszym otoczeniu.
ZEPAK sprzedaje 60%-70% w cenach terminowych (czyli obecnie zawiera kontrakty terminowe na 2023 r., które zrealizuje w 2023 r.), a resztę po cenach spot.
Wykres ceny BASE_Y-23 (dostawa prądu w 2023 r.) na giełdzie energii TGE:
Jak widać cena wzrosła do rekordowego poziomu blisko 1200 zł/MWh.
Średnie ceny tygodniowe spot TGeBASE na TGE (dostawa dnia następnego):
Ceny w ciągu roku wzrosły z ok. 300 zł/MWh do 650 zł/MWh.
Należy pamiętać o strukturze sprzedaży – 60%-70% ceny terminowe. A to oznacza, że dopiero za rok ZEPAK będzie księgował sprzedaż energii po rekordowych cenach powyżej 1000 zł/MWh.
Na chwilę obecną cena sprzedaży wynika z cen terminowych z zeszłego roku (300-350 zł/MWh) oraz cen spot (ok.630 zł/MWh).
Cena sprzedawanej energii przez ZEPAK rośnie, ale wciąż jest niższa od cen rynkowych (wpływ zeszłorocznych cen terminowych):
Po stronie kosztów kluczowy jest koszt pozwoleń CO2 (też nabywanych analogicznie do struktury sprzedaży energii). Ceny certyfikatów CO2 rosną, ale jednak uzyskiwana marża istotnie wzrosła w 1 kwartale:
Ceny certyfikatów CO2 pod koniec zeszłego roku mocno wzrosły, jednak w 2022 r. już nie rosną. Koszt CO2 będzie w ZEPAKu wzrastał, jednak dzięki wyższym cenom energii marża powinna być znacznie wyższa niż rok temu.
Certyfikaty CO2 w EUR/t:
Wyniki w 1 kwartale 2022 r. pokazują już poprawę EBITDA, a dalszej można spodziewać się w kolejnych kwartałach.
Prognoza EBITDA na poszczególne kwartały 2022-2023 znajduje się na Forum Portalu Analiz : https://portalanaliz.pl/forum/viewtopic.php?p=45794#p45794
Podsumowując
ZEPAK planuje do końca 2024 r. zakończyć działalność elektrowni węglowych (o ile nie zmieni się coś, co uzasadni inwestycje przedłużające żywotność elektrowni)
Do tego czasu będzie generował gotówkę z produkcji energii i będzie ona istotna dzięki wzrostowi cen energii.
Środki inwestuje w projekty „zielonej” energii.
Po zamknięciu aktywów węglowych ZEPAK będzie wyceniany już jako producent zielonej energii, a tym samym po wyższych wskaźnikach niż obecnie.