Na giełdzie większość nie ma racji, za wyjątkiem Abonentów PA. Wyniki portfela akcji Czytelników za 2022 rok i ostatnie 3 lata.
20 stycznia 2020 roku, a więc blisko 3 lata temu, wystartował Portfel Czytelników Portalu Analiz, zwany potocznie FIPA. Bardzo szybko wypełnił się akcjami i tak wszedł w pandemię covid-19, niecałe 2 miesiące później był już na minusie 25%.
Portfel prowadzony jest na realnych pieniądzach, a jego sposób prowadzenia śmiało można określić jako unikalny. To Abonenci Portalu Analiz w głosowaniach decydują jakie spółki, po jakiej cenie i kiedy mają do portfela dołączyć lub go opuścić. I jak za chwilę się okaże, robią to po prostu bardzo dobrze.
Kolejną unikalną cechą portfela jest to, że nie ma w nim efektu zarabiania na jego kopiowaniu przez followersów. Wyniki ankiety dotyczące zakupu/sprzedaży spółki są jawne, każdy Abonent PA zatem wie, jakiej transakcji w poniedziałek rano (z reguły głosowanie trwa przez weekend) można się spodziewać.
Z okazji tego wpisu sięgnąłem do pierwszego głosowania Czytelników, w którym oddano 108 głosów, a na pierwszym miejscu znalazła się spółka ASBIS, która została zakupiona po 3,68 zł i w portfelu FIPA jest do dziś (po drodze miała miejsce redukcja 100 akcji po 24,5 zł i dokupienie 250 akcji po 15,89 zł):
Przejdźmy do wyników portfela FIPA.
Contents
Portfel Czytelników Portalu Analiz – wyniki w 2022 roku i za ostatnie 3 lata
2022 rok okazał się kolejnym z mocną stopą zwrotu – portfel wypracował +34,1% zysku (uwzględniając zapłacone prowizje). Wiemy, jak trudny był zeszły rok na giełdach (spadały ceny i akcji i obligacji), zatem wynik portfela można uznać za bardzo poprawny.
Co ciekawe, mimo trudnego i bardzo zmiennego roku (wybuch wojny w Ukrainie) wynik został osiągnięty przy raczej niewielkiej liczbie transakcji: zanotowaliśmy 9 operacji sprzedaży i 6 kupna.
Narastająco wynik portfela przekroczył już +200%, bijąc benchmarki, w tym najważniejszy dla nas SWIG80TR:
Portfel FIPA – aktualny skład i zamknięte transakcje
Aktualnie w portfelu znajduje się 7 pozycji, a ich stopy zwrotu pokazują, że strategia trzymania spółek rosnących ma sens. Największy udział w portfelu mają VOTUM i ASBIS, ale w sporej części ten udział osiągnięty jest dzięki stopie zwrotu mocno przekraczającej 200%.
Poniżej lista zawierająca wszystkie zamknięte w przeszłości pozycje:
Portfel FIPA – ryzyko
Dla każdego inwestora jasne jest, że nie ma zysku bez ryzyka. Nie inaczej jest z portfelem Czytelników PA. Pierwszy znaczący spadek portfel zaliczył po wybuchu pandemii covid-19, ale prawdziwe lanie zebrał po ataku rosji na Ukrainę. Wtedy w portfelu znajdowały się m.in. spółki IMC i ASBIS, których kursy mocno oberwały, a w efekcie wartość portfela spadła o blisko 40% od szczytu:
Ta sytuacja pokazuje, że inwestorom nic nie jest dane „na zawsze”, mimo trzymania pozycji na dłuższe okresy, monitoring i zarządzanie portfelem są niezbędne. Po wybuchu wojny w portfelu FIPA dokonaliśmy kilku zmian, między innymi sprzedając IMC, a kupując spółki WITTCHEN, ANSWEAR czy zwiększając pozycję na ASBIS, co w efekcie pozwoliło na odrobienie strat i wejście na wyższe poziomy zysków.
FIPA – przyszłość
Za portfelem FIPA 3 bardzo dobre lata. Czy tak będzie dalej? Jeżeli stracimy czujność i pokorę do rynku to na pewno nie. Jeżeli dalej będziemy solidnie pracować i szukać ciekawych fundamentalnie spółek, niedocenianych przez rynek, to jest szansa na dobre wyniki w przyszłości, choć błędy na pewno będą się zdarzać. W inwestowaniu w akcje już 60% skuteczności powinno przynieść bardzo dobre wyniki, a jeżeli skuteczność da się jeszcze zwiększyć, może być lepiej. Rynek giełdowy w Polsce, zwłaszcza w zakresie spółek o średniej wielkości (np. z sWIG80) jest omijany przez zagranicę, a także wybiórczo traktowany przez fundusze inwestycyjne. Jak pokazują wyniki FIPA, solidna analiza może przynieść dobrą nagrodę.
Powyższy wpis prezentuje wyniki portfela FIPA, nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej do kupna / sprzedaży akcji.
Losy portfela FIPA możesz śledzić w serwisie MyFund (link), dostęp do portfela jest „otwarty”. Z MyFund pochodzą również wszystkie powyższe wykresy, a sam portal gorąco polecam osobom chcącym lepiej zarządzać swoimi inwestycjami.
Jeżeli interesujesz się giełdą, inwestowaniem w akcje, obligacje korporacyjne, zapraszam na Portal Analiz, gdzie wspólnie szukamy dobrych spółek, których wycena rynkowa nie oddaje wartości godziwej. Rozmawiamy także o inwestycjach w obligacje korporacyjne, surowce, ETF, na rynkach zagranicznych i wielu innych tematach inwestycyjnych.
Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim Zarządzającym portfelem FIPA za aktywność i zaangażowanie 🙂 Mam nadzieję, że tak jak dotychczas, Wasze zaangażowanie sprawi, że tytuł tego wpisu za rok również będzie aktualny.
Udanych inwestycji! Remigiusz
Mogę tylko potwierdzić. Znakomite miejsce w dobrym (doborowym) towarzystwie.
Cud, miód i orzeszki.