W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Obligacje skarbowe – przegląd kwiecień 2022 roku

W poprzednim wpisie dokonałem przeglądu rentowności wybranych obligacji korporacyjnych, teraz uznałem, że warto spojrzeć też na obligacje skarbowe notowane na rynku Catalyst, gdyż oferują one coraz ciekawsze rentowności i w niektórych przypadkach mogą być ciekawą alternatywą np. dla lokat czy też niektórych obligacji korporacyjnych.

W latach 2015-początek 2020 r., WIBOR 3M był bardzo bardzo stabilny – wahał się między 1,6-1,8%. Następnie spadł, w maju 2020 r. osiągając 0,28% i zbliżona sytuacja utrzymywała się do września 2021 roku (0,23%). 6 lat „nudy” – sam w pewnym momencie stwierdziłem, że nie ma sensu rozróżniać obligacji o stałym i zmiennym oprocentowaniu, skoro WIBOR praktycznie się nie zmienia. Życie jednak napisało swój scenariusz i obecnie WIBOR 3M wynosi 5,32%.

W ślad za rosnącym WIBOR rośnie oprocentowanie (a w raz z nim rentowność) obligacji opartych o stopę WIBOR, tym samym obligacje te stają się bardziej atrakcyjne w porównaniu do tych opartych na stałej stopie procentowej. Jest to logiczne i tak właśnie powinno być, w świecie rosnących stóp procentowych obligacje ( w tym skarbowe) o stałym oprocentowaniu radzą sobie gorzej (ich ceny spadają), a gdy stopy procentowe spadają, rośnie atrakcyjność stałokuponówek.

Poniżej prezentuję 2 tabele: dla obligacji skarbowych o stałym oraz zmiennym oprocentowaniu. W tabelach są zawarte też kluczowe informacje związane z tymi obligacjami, jak okres do wykupu, rentowność, obroty w ostatnich miesiącach czy aktualne oprocentowanie. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Rynek Catalyst – obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu

Zacznijmy od tabelki (kliknij, aby powiększyć), a pod nią omówienie:

Na Catalyst znajdziemy obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu zapadające za pół roku, jak i za blisko 10 lat. Wszystkie mają oprocentowanie oparte na WIBOR 6M, zatem aktualizowane co pół roku. W dwóch przypadkach mamy do czynienia z obligacjami wyemitowanymi przez BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego), który jednak pod kątem bezpieczeństwa może być rozpatrywany jako Skarb Państwa (Państwo odpowiada za zobowiązania BGK, a w przypadku serii FPC0631 również poręcza obligacje).

Warto również zwrócić uwagę na serię FPC0631 – emitentem jest BGK, a banki posiadając te obligacje nie mogą pomniejszać sobie podatku bankowego do zapłaty, stąd wyższa rentowność obligacji w porównaniu do podobnych czasowo serii obligacji skarbowych.

Obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu

Najpierw tabelka:

Wybór szerszy niż w przypadku obligacji o oprocentowaniu zmiennym. Ponownie rentownościami wyróżniają się „covidowe” obligacje BGK (FPC…). Więcej nie ma chyba co opisywać, bo wszystko widać w powyższym zestawieniu.

Obligacje skarbowe – podsumowanie

Podsumowując, Catalyst względnie szeroki dostęp do obligacji skarbowych. Na obligacjach prezentowanych powyżej są obroty, zatem przy odrobinie cierpliwości da się z nich zbudować ciekawy portfel obligacji. Należy pamiętać, że ceny obligacji zmieniają się wraz z handlem nimi na Catalyst, zatem podane wyżej rentowności są szacunkowe. Najlepiej przed zamiarem dokonania transakcji po zamierzonej cenie sprawdzić rentowność transakcji w kalkulatorze na stronie Obligacje.pl (link). Właśnie ze strony Obligacje.pl pobrałem rentowności obligacji, natomiast pozostałe dane pochodzą z serwisu Myfund.pl.

Wolne środki finansowe można ulokować w bezpieczne instrumenty finansowe o zmiennym oprocentowaniu na okres do jednego roku z rentownością brutto nieco ponad 5% (BGK0223), a na dłuższy okres z rentownością osiągającą 7% brutto. Bardzo podobnie wyglądają rentowności obligacji o stałym oprocentowaniu – zatem portfele można budować i pod scenariusze dalszego wzrostu inflacji i stóp procentowych (więcej obligacji o zmiennym oprocentowaniu) i pod scenariusz spadku inflacji (i stóp procentowych) w niedalekiej przyszłości (wtedy lepiej powinny sobie radzić obligacje o stałym oprocentowaniu). Przyszłości oczywiście nikt z nas nie zna.

Na koniec dodam, że przy większych kwotach (ponad 1 mln zł) oprócz rynku Catalyst istnieje również rynek międzybankowy, gdzie oferta obligacji potrafi być szersza, a rentowności także ciekawe.

Udanych inwestycji!


Dołącz do 1,4 tysiąca Abonentów Portalu Analiz i korzystaj z wiedzy praktyków oraz wymieniaj się doświadczeniami na forum i czacie Portalu.

Na Portalu znajdziesz analizy wyników i perspektyw spółek z GPW, omówienia sytuacji finansowej emitentów obligacji korporacyjnych, ale i dyskusje o spółkach zagranicznych, obligacjach skarbowych i wielu innych tematach.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: