W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Spółki wzrostowe cz. 3

W czwartek ostatnia ze spółek (Enter Air) opublikowała wyniki finansowe za 1 kwartał 2020 roku więc krótko podsumuję wyniki i zmiany kursów akcji „spółek wzrostowych” które wyselekcjonowałem na początku roku (link do artykułu „Zasady którymi się kieruję przy inwestowaniu w akcje”).

Tworząc w styczniu taką listę nie przewidywałem tak ogromnych zawirowań na rynku finansowym i w realnej gospodarce oraz że świat wejdzie w jedną z największych recesji od czasu Wielkiego Kryzysu z 1929 roku. Dzisiaj już jest pewne że wiele spółek zamiast oczekiwanej poprawy wyników znacznie je pogorszy (np. Enter Air) ale będą też spółki które są prawdziwymi zwycięzcami pandemii czyli Mercator.

Omawiane dzisiaj wyniki (bardziej same liczby) dotyczą okresu 1.01.2020-31.03.2020 czyli kwartału w którym epidemia już odciskała swoje piętno, szczególnie na spółkach detalicznych, gdyż przez wprowadzony w Polsce stan epidemiologiczny (lockdown) od 14 marca 2020 zostały zamknięte galerie handlowe na których opiera się biznes takich spółek jak VRG, Wittchen czy choćby Eurotel.

Spółką której kurs najmocniej zdyskontował spodziewaną poprawę wyników jest Mercator. Wyniki za omawiany okres były znacznie lepsze r/r bo z ok. 3 mln straty spółka zaraportowała ponad 21 mln zysku (24 mln poprawy) jednak już dzisiaj wiemy że to był dopiero wstęp (przystawka) do tego co może wydarzyć się w kolejnych kwartałach. Spółka podała już szacunki za 2 kwartał 2020 (będę omawiał je w kolejnym wpisie) wg których zysk mógł wynieść nawet 209 mln co stanowi ogromny wzrost przy 0,3 mln zysku rok temu, ponadto zarząd zasygnalizował iż świetna koniunktura może trwać przez wiele kwartałów (wyższy popyt od podaży który przekłada się na wzrost osiąganych marż). Pomimo iż oficjalne (zaraportowane) zyski przekładają się na wysokie c/z bo 158 nie przeszkodziło to by kurs akcji wzrósł od początku roku UWAGA aż o 3 247% !!!

Dyskontowanie przez giełdę negatywnego wpływu pandemii na przyszłe wyniki widać doskonale na przykładzie IMS którego kurs akcji spadł o 33% mimo kosmetycznego spadku zysku r/r (0,3 mln w badanym okresie dwóch kwartałów). Na wyniki spółki negatywnie wpłynie zamknięcie galerii handlowych w których jej kontrahenci (np. CCC, Vistula) prowadzą swoje biznesy. Choć obecnie galerie są już otwarte to odwiedzających je klientów jest znacznie mniej r/r i nie mogę wykluczyć iż kontrahenci ograniczyli zakres świadczonych usług dla nich przez IMS.

Od początku roku kursy akcji wyselekcjonowanych przeze mnie „23 spółek wzrostowych” wzrosły średnio o 45% i zdecydowanie pokonały indeks WIG (nazwijmy to benchmark) bo aż o 57,73% który w tym czasie spadł o 12,73%.

W dalszej części artykułu dowiesz się jakie to spółki, ile ich kursy wzrosły od początku roku, jak obecnie są wyceniane itp.

Pełen dostęp do artykułu posiadają abonenci Portalu.
Zaloguj się do Portalu lub zarejestruj się.
(rejestracja jest darmowa)

Komentarze widoczne są dla abonentów portalu!

Partnerzy Portalu Analiz: