W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Portfel Czytelników Portalu Analiz (FIPA) – wyniki za 2023 rok i ostatnie 4 lata

20 stycznia 2020 roku, a więc blisko 4 lata temu, wystartował Portfel Czytelników Portalu Analiz, zwany potocznie FIPA. Bardzo szybko wypełnił się akcjami i tak wszedł w pandemię covid-19, niecałe 2 miesiące później był już na minusie 25%.

Portfel prowadzony jest na realnych pieniądzach, a jego sposób prowadzenia śmiało można określić jako unikalny. To Abonenci Portalu Analiz w głosowaniach decydują jakie spółki, po jakiej cenie i kiedy mają do portfela dołączyć lub go opuścić. I robią to całkiem dobrze.

Kolejną unikalną cechą portfela jest to, że nie ma w nim efektu zarabiania na jego kopiowaniu przez followersów. Wyniki ankiety dotyczące zakupu/sprzedaży spółki są jawne, każdy Abonent PA zatem wie, jakiej transakcji w poniedziałek rano (z reguły głosowanie trwa przez weekend) można się spodziewać.

Obecnie w portfelu znajduje się 6 spółek, a ciekawostką jest, że jedną z pierwszych spółek dodaną do portfela FIPA był ASBIS i akcje spółki do dziś znajdują się w portfelu, a stopa ich zwrotu wynosi na dziś +321%.

Po szczegóły portfela zapraszam poniżej.

Portfel Czytelników Portalu Analiz – wyniki w 2023 roku i za ostatnie 4 lata

2023 rok to kolejny okres z dodatnią stopą zwrotu z portfela, który zarobił w tym czasie +21%.

Pomimo solidnego nominalnie wyniku niedosyt pozostaje – stopa zwrotu niższa od poprzednich lat, a także gorsza od stopy zwrotu indeksów giełdowych (link):

Wśród głównych indeksów z GPW najlepiej zachował się mWIG40 z roczną stopą zwrotu na poziomie 39,3 proc. Zaraz za nim był WIG, czyli dochodowy (uwzględniający wpływy z dywidend) indeks szerokiego, który zyskał 36,5 proc. Z kolei sWIG80 urósł o 30,9 proc., a reprezentacyjny WIG20 o 30,8 proc.

Jest zatem co poprawiać 🙂

Narastająco stopa zwrotu portfela wynosi +239,7% i znacznie bije referencyjne indeksy giełdowe:

Aczkolwiek po korekcie na początku II połowy 2023 roku wartość portfela nadal pozostaje poniżej rekordowego poziomu i jest co odrabiać.

Portfel FIPA – aktualny skład i transakcje z 2023 roku

Aktualnie w portfelu znajduje się 6 spółek, co wydaje się wielkością optymalną – tak skoncentrowanym portfelem łatwiej zarządzać, a pojedyncze pozycje mają istotny wpływ na jego wynik.

Kluczowe pozycje portfela to ASBIS (udział 26,8%), WITTCHEN (18,9%), SYNEKTIK (17,3%) oraz VOTUM (15,6%).

ASBIS to dystrybutor IT rozwijający się produktowo oraz geograficznie, próbujący również wdrożyć na rynek segment robotyki. Na 2024 rok analitycy zapowiadają ożywienie konsumpcji, również w segmencie sprzętu IT.

W przypadku WITTCHEN również można liczyć na ożywienie konsumpcji indywidualnej, cały czas rosnącą chęć do podróżowania (popyt na walizki), a także na rozwój zagraniczny.

SYNEKTIK to między innymi dystrybutor robotów chirurgicznych da Vinci. Robotyka szturmuje medycynę, co powinno wspierać popyt na produkty oferowane przez spółkę. Synektik również rozwija się geograficznie, a także w coraz bardziej zaawansowanej fazie ma badania nad kardioznacznikiem.

VOTUM coraz więcej zarabia na wygranych sporach swoich klientów w zakresie kredytów CHF, rozwija także obszar dochodzenia roszczeń pod nazwą „sankcja darmowego kredytu”. 2024 rok zapowiada się dla spółki przynajmniej dobrze,

Oczywiście każda spółka ma swoje wady, dodatkowo w przypadku wielu spółek rynek w jakiejś części dyskontuje dobre perspektywy z wyprzedzeniem.

W 2023 roku dokonaliśmy 7 transakcji sprzedaży dla 6 spółek:

Na 5 spółkach zanotowaliśmy zysk, na jednej stratę. Z tym, że spora część zysków została wypracowana we wcześniejszych latach, a patrząc z perspektywy czasu widać, że pozycje na Autopartner czy Elektrotim zostały zamknięte zbyt wcześnie. Z drugiej strony dobrze zostały sprzedane walory PlayWay czy Votum – jak widać nie ma reguły i skuteczności 100% nigdy pewnie nie będzie 🙂

Po stronie zakupów w 2023 roku również odnotowaliśmy 7 transakcji, dotyczących 5 spółek:

I tu również ze skutecznością było średnio, przepłaciliśmy za Wittchen, Big Cheese Studio czy Pepco.

FIPA – przyszłość

Za portfelem FIPA 4 dobre lata, w tym 3 bardzo dobre. Czy tak będzie dalej?

Błędy na pewno będą się zdarzać, w inwestowaniu w akcje już 60% skuteczności powinno przynieść bardzo dobre wyniki, a jeżeli skuteczność da się jeszcze zwiększyć, może być lepiej. Rynek giełdowy w Polsce, zwłaszcza w zakresie spółek o średniej wielkości (np. z sWIG80) jest omijany przez zagranicę, a także wybiórczo traktowany przez fundusze inwestycyjne. Historia FIPA pokazuje, że można osiągać lepsze wyniki od rynku i mam nadzieję, że 2024 rok to również potwierdzi.

Powyższy wpis prezentuje wyniki portfela FIPA, nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej do kupna / sprzedaży akcji.

Losy portfela FIPA możesz śledzić w serwisie MyFund (link), dostęp do portfela jest „otwarty”. Z MyFund pochodzą również wszystkie powyższe wykresy, a sam portal gorąco polecam osobom chcącym lepiej zarządzać swoimi inwestycjami.

Jeżeli interesujesz się giełdą, inwestowaniem w akcje, obligacje korporacyjne, zapraszam na Portal Analiz, gdzie wspólnie szukamy dobrych spółek, których wycena rynkowa nie oddaje wartości godziwej. Rozmawiamy także o inwestycjach w obligacje korporacyjne, surowce, ETF, na rynkach zagranicznych i wielu innych tematach inwestycyjnych.

Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim Zarządzającym portfelem FIPA za aktywność i zaangażowanie 🙂. Mam nadzieję, że tak jak dotychczas, Wasze zaangażowanie sprawi, że tytuł tego wpisu za rok również będzie aktualny.

Udanych inwestycji! Remigiusz

 

 

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: