W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Limity wpłat na IKE i IKZE na 2021 rok, ciekawostki

W tym wpisie prezentuję limity wpłat na IKE i IKZE w 2021 roku, a następnie przedstawię garść statystyk dotyczących IKE. Oczywiście na tapetę wezmę IKE maklerskie i sprawdzę czy wpłaty na IKE maklerskie mogą odpowiadać za „efekt stycznia” na GPW.

Ile wynosi limit wpłat na IKE w roku 2021?

Limit wpłat na IKE w 2021 roku wynosi 15.777 zł

Limit wpłat na IKE w 2021 roku ustalany jest zgodnie z przepisami o IKE i IKZE i nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej.

A tak wyglądały limity wpłat na IKE w poprzednich latach:

Jeżeli ktoś wpłacał na IKE od początku pełną pulę, ze samych wpłat uzbierałby ponad 176 tys. zł, całkiem niezła sumka, nie licząc zysków z inwestycji. Czy jest wśród Czytelników ktoś taki? To już jest wartość, która pozwala osiągać istotne korzyści podatkowe.

A skoro mowa o korzyściach z IKE, to polecam ten krótki i konkretny wykład na YouTube.

Przypominam, że co do zasady (nie licząc ryzyka politycznego) według mnie warto kupować akcje i obligacje korporacyjne właśnie poprzez konto IKE.

A ile wynosi limit wpłat na IKZE w 2021 roku?

Limit wpłat na IKZE w 2021 roku wynosi 6.310,80 zł lub 9.466,20 zł

Pierwsza kwota (6,3 tys. zł) to standardowy limit, nieco wyższy niż dotychczas, druga wartość (9,4 tys. zł) dotyczy natomiast osób prowadzących pozarolniczą działalność, w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 266, z późn. zm.)

We wcześniejszych wpisach (na blogu Rynek Obligacji) wskazywałem na niespodziewane ryzyka związane z IKZE (możliwość “wpadnięcia” w wyższy próg podatkowy), z drugiej strony IKZE może dać korzyści, gdy osiągamy w poszczególnych latach nieregularne dochody. Szczególnie fajnym narzędziem może być, gdy zafundujemy sobie dłuższy urlop (bez dochodów) i wtedy to będzie idealny moment na wypłatę środków z IKZE. Więcej o korzyściach i ryzykach związanych z IKZE pisałem tutaj (wpis sprzed kilku lat, ale aktualny).

Limity IKE i IKZE 2021 – moje decyzje

Od kilku lat co roku wpłacam pełną pulę na IKE, a od 4 lat korzystam również z IKZE. I tak pozostanie w 2021 roku, przynajmniej odnośnie IKE. IKE to najbardziej efektywny sposób na oszczędzanie pieniędzy, zwłaszcza, gdy inwestujesz w akcje przynoszące dywidendy lub obligacje płacące odsetki. Ale lojalnie uprzedzam, że zastanawiam się nad wpłatą kolejnej kasy na IKZE – boję się zebrać na tym koncie zbyt dużą sumę ze względu na niuanse podatkowe przy ewentualnej wcześniejszej wypłacie z IKZE. Tu jeszcze ostatecznej decyzji nie podjąłem.

Limity IKE i IKZE 2021 – przydatne narzędzia do inwestycji

Jeżeli interesuje Cię inwestowanie poprzez IKE w obligacje korporacyjne, oczywiście zapraszam do lektury bloga Rynek Obligacji. Polecam również Raport Rankingowy oceniający wypłacalność spółek według wypracowanych przeze mnie kryteriów. Warto również zapisać się na blogowy newsletter.

Gdy zakładasz inwestowanie poprzez IKE w akcje polskich spółek, oczywiście gorąco zapraszam na niniejszy Portal Analiz, gdzie znajdziesz szczegółowe analizy spółek giełdowych. I dużo więcej informacji w ramach Forum Akcji dostępnego dla Abonentów – a takich osób jest już ponad 900. Na Portalu znajduje się wiele darmowych analiz, zapoznając się z nimi możesz sprawdzić w jaki sposób działamy.

Limity wpłat na IKE i IKZE 2021 rok – trochę statystyk

Lubię statystyki, lubię wykresy, a IKE i IKZE stwarzają idealną okazję, aby kilka z nich zaprezentować. Jedna mała uwaga do statystyk. Jak to statystyki dają pewien obraz, ale jak zawsze kryją się za nimi pewne niuanse. Np. IKE są nie tylko otwierane, ale i zamykane, dokonywane są transfery (przenoszenie IKE do innej instytucji) i jeszcze kilka innych działań. Ma to oczywiście znaczenie, ale ten wpis to nie jest praca licencjacka, chodzi w nim o pokazanie trendów.

IKE maklerskie – liczba założonych i aktywnych kont na koniec I półrocza 2020

II półrocze 2019 roku to bardzo dobry wynik w zakresie nowo otwieranych kont IKE maklerskich, natomiast I półrocze 2020 roku to prawdziwa rewelacja – marcowy krach na giełdzie przyciągnął nowych inwestorów i wygląda na to, że otwierali oni również rachunki IKE. Przy czym warto zauważyć, że liczba nowych IKE ogółem nie rośnie, wygląda, że IKE maklerskie zwiększyło swój udział w liczbie nowych rachunków ogółem kosztem IKE w funduszach inwestycyjnych i bankach. Brawo – to na pewno dobra informacja dla giełdy również w dłuższym okresie.

Wpłaty na IKE w I półroczu 2020 roku

Wysoką efektywność IKE maklerskiego widać w poziomie wpłat. W I połowie 2020 roku na IKE wpłacono rekordowe 992 mln zł, z tego na IKE maklerskie ponad 244 mln zł wobec 138 mln zł rok wcześniej!

Średnia wpłata na IKE maklerskie wyniosła aż 10,6 tysiąca złotych (9,4 tys. zł rok wcześniej), podczas gdy dla całej grupy wyniosła ona zaledwie 3,3 tys. zł (3,2 tys. zł rok wcześniej).

Wnioski: Wygląda na to, że inwestujący poprzez IKE są najbardziej świadomi korzyści z tego wynikających. I jak widać po półrocznym rozłożeniu wpłat, dokonują ich przede wszystkim na początku roku. Zakładając, że duża część ze 244 mln zł zostaje wpłacanych na IKE maklerskie jest przelewana na początku roku (styczeń), otrzymujemy dobre kilkadziesiąt nowych milionów złotych na inwestycje w akcje i obligacje. Czy jest to suma poruszyć rynek i wywołać „efekt stycznia”? Pewnie nie, ale na pewno ta sumka nie przeszkadza akcjom i indeksom 🙂 .

Saldo rachunków IKE na 30.06.2020 roku

Kasy zgromadzonej na IKE ciągle przybywa (oby nikomu z rządzących nie przyszło do głowy po nią sięgać) i nie inaczej było w ostatnim półroczu. Na IKE maklerskim mamy już ponad 2 miliardy złotych zgromadzonych środków.

Limity wpłat na IKE i IKZE 2020 – czy warto?

Ja uważam, że warto, przynajmniej jeżeli chodzi o IKE. Jest to doskonały sposób oszczędzania / inwestowania, premiujący podejście długoterminowe i cierpliwość. Czekam już na 2021 rok, aby wpłacić kasę na IKE. Co do IKZE to chcę  jeszcze sprawę przemyśleć, bo tutaj trzeba być nastawionym na oszczędzanie do emerytury.

Sposobów korzystania z IKE (i IKZE) może być wiele, można w ten sposób lokować środki w fundusze inwestycyjne, akcje czy obligacje. Mamy koniec roku. Jest to dobry moment na podsumowanie swoich finansów, wyznaczenie celów na 2021 rok i być może zastanowienie się nad formami oszczędzania / inwestowania swoich środków. Życzę Wam samych udanych decyzji inwestycyjnych.

A jeżeli zdecydujecie się na inwestowanie w akcje, to oczywiście zapraszam do korzystania z niniejszego Portalu Analiz 🙂 .

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: