W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Limit wpłat na IKE 2022 i limit wpłat na IKZE na 2022 rok, ciekawostki

W tym wpisie prezentuję limity wpłat na IKE i IKZE w 2022 roku, a następnie przedstawię garść statystyk dotyczących IKE. Oczywiście na tapetę wezmę IKE maklerskie i sprawdzę czy wpłaty na IKE maklerskie mogą odpowiadać za „efekt stycznia” na GPW.

Ile wynosi limit wpłat na IKE w roku 2022?

Limit wpłat na IKE w 2022 roku wynosi 17.766 zł.

Limit wpłat na IKE w 2022 roku ustalany jest zgodnie z przepisami o IKE i IKZE i nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej.

A tak wyglądały limity wpłat na IKE w poprzednich latach:

Jeżeli ktoś wpłacał na IKE od początku pełną pulę, ze samych wpłat uzbierałby ponad 194 tys. zł, całkiem niezła sumka, nie licząc zysków z inwestycji. I wartość, która pozwala osiągać istotne korzyści podatkowe.

A skoro mowa o korzyściach z IKE, to polecam ten krótki i konkretny wykład na YouTube.

Przypominam, że co do zasady (nie licząc ryzyka politycznego) według mnie warto kupować akcje i obligacje korporacyjne właśnie poprzez konto IKE.

A ile wynosi limit wpłat na IKZE w 2022 roku?

Limit wpłat na IKZE w 2022 roku wynosi 7 106,40 zł lub 10 659,60 zł.

Pierwsza kwota (7,1 tys. zł) to standardowy limit, druga wartość (10,66 tys. zł) dotyczy natomiast osób prowadzących pozarolniczą działalność, w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 266, z późn. zm.)

We wcześniejszych wpisach (na blogu Rynek Obligacji) wskazywałem na niespodziewane ryzyka związane z IKZE (możliwość “wpadnięcia” w wyższy próg podatkowy), z drugiej strony IKZE może dać korzyści, gdy osiągamy w poszczególnych latach nieregularne dochody. Szczególnie fajnym narzędziem może być, gdy zafundujemy sobie dłuższy urlop (bez dochodów) i wtedy to będzie idealny moment na wypłatę środków z IKZE. Więcej o korzyściach i ryzykach związanych z IKZE pisałem tutaj (wpis sprzed kilku lat, ale aktualny).

Limity IKE i IKZE 2022 – moje decyzje

Od kilku lat co roku wpłacam pełną pulę na IKE, a od 5 lat korzystam również z IKZE. I tak pozostanie w 2022 roku, przynajmniej odnośnie IKE. IKE to najbardziej efektywny sposób na oszczędzanie pieniędzy, zwłaszcza, gdy inwestujesz w akcje przynoszące dywidendy lub obligacje płacące odsetki. Ale zastanawiam się nad wpłatą kolejnej kasy na IKZE – boję się zebrać na tym koncie zbyt dużą sumę ze względu na niuanse podatkowe przy ewentualnej wcześniejszej wypłacie z IKZE. Tu jeszcze ostatecznej decyzji nie podjąłem – choć natychmiastowa korzyść podatkowa bardzo kusi.

Limity IKE i IKZE 2022 – przydatne narzędzia do inwestycji

Jeżeli interesuje Cię inwestowanie poprzez IKE w obligacje korporacyjne, oczywiście zapraszam do lektury bloga Rynek Obligacji. Polecam również Raport Rankingowy oceniający wypłacalność spółek według wypracowanych przeze mnie kryteriów. Warto również zapisać się na blogowy newsletter.

Gdy zakładasz inwestowanie poprzez IKE w akcje polskich spółek, oczywiście gorąco zapraszam na niniejszy Portal Analiz, gdzie znajdziesz szczegółowe analizy spółek giełdowych. I dużo więcej informacji w ramach Forum Akcji dostępnego dla Abonentów – a takich osób jest już ponad 1.350. Na Portalu znajduje się wiele darmowych analiz, zapoznając się z nimi możesz sprawdzić w jaki sposób działamy. Na początku 2022 roku opublikujemy Typy inwestycyjne na 2022r., czytelników Portalu oraz listę wyselekcjonowanych spółek przez Przemka (Prezesa), które mogą poprawić w nadchodzącym roku zyski. W pierwszej edycji, średnio każda spółka wzrosła 215%, w drugiej edycji (na koniec października) średnio każda spółka wzrosła o 59%  – zdecydowanie bijąc wszelkie indeksy giełdowe.

Limity wpłat na IKE i IKZE 2022 rok – trochę statystyk

Lubię statystyki, lubię wykresy, a IKE i IKZE stwarzają idealną okazję, aby kilka z nich zaprezentować. Jedna mała uwaga do statystyk. Jak to statystyki dają pewien obraz, ale jak zawsze kryją się za nimi pewne niuanse. Np. IKE są nie tylko otwierane, ale i zamykane, dokonywane są transfery (przenoszenie IKE do innej instytucji) i jeszcze kilka innych działań. Ma to oczywiście znaczenie, ale ten wpis to nie jest praca licencjacka, chodzi w nim o pokazanie trendów.

IKE maklerskie – liczba założonych i aktywnych kont na koniec I półrocza 2021

II półrocze 2020 roku to bardzo dobry wynik w zakresie nowo otwieranych kont IKE maklerskich, zapewne związany z sytuacją na giełdach (mocne wzrosty). I półrocze 2021 roku to kontynuacja tej pozytywnej tendencji – w tym okresie założono ponad 9 tysięcy rachunków IKE. Warto zauważyć, że jeszcze w 2018 roku nowo otwierane IKE maklerskie stanowiły mniej niż 5% wszystkich IKE, a np. w I połowie 2021 roku udział maklerskich wyniósł aż 17,6% (a w rekordowej I połowie 2020 roku blisko 20%!). Brawo – to na pewno dobra informacja dla giełdy również w dłuższym okresie.

Wpłaty na IKE w I półroczu 2021 roku

Wysoką efektywność IKE maklerskiego widać w poziomie wpłat. W I połowie 2021 roku na IKE wpłacono rekordowe 1,13 mld zł, z tego na IKE maklerskie ponad 330 mln zł wobec 244 mln zł rok wcześniej i 138 mln zł dwa lata wcześniej. W I półroczu 2021 roku wpłaty na IKE maklerskie stanowiły blisko 30% wpłat na IKE ogółem!

Zakładając, że spora część wpłat na IKE ma miejsce na początku roku (styczeń), zapewne wpłaty te nie przeszkadzają, a mogą pomagać w wywołaniu „efektu stycznia”.

Saldo rachunków IKE na 30.06.2021 roku

Kasy zgromadzonej na IKE ciągle przybywa (oby nikomu z rządzących nie przyszło do głowy po nią sięgać) i nie inaczej było w ostatnim półroczu. Na IKE maklerskim mamy już blisko 3 mld złotych zgromadzonych środków, co stanowi 22,2% wszystkich środków na IKE (na koniec I półrocza 2019 roku było to 17,1%).

Podsumowując, cały czas bardzo dynamicznie przybywa i rachunków IKE maklerskich i środków na nich zgromadzonych – oby z korzyścią dla naszej giełdy.

Limity wpłat na IKE i IKZE 2022 – czy warto?

Ja uważam, że warto, przynajmniej jeżeli chodzi o IKE. Jest to doskonały sposób oszczędzania / inwestowania, premiujący podejście długoterminowe i cierpliwość.

Sposobów korzystania z IKE (i IKZE) może być wiele, można w ten sposób lokować środki w fundusze inwestycyjne, akcje czy obligacje. Mamy koniec roku. Jest to dobry moment na podsumowanie swoich finansów, wyznaczenie celów na 2022 rok i być może zastanowienie się nad formami oszczędzania / inwestowania swoich środków. Życzę Wam samych udanych decyzji inwestycyjnych.

A jeżeli zdecydujecie się na inwestowanie w akcje, to oczywiście zapraszam do korzystania z niniejszego Portalu Analiz 🙂 .

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: