W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Limit IKE na 2024 rok, limit IKZE 2024

W 2022 roku Polacy wpłacili 2,36 mld zł na 434 tysięcy rachunków IKE. Na IKE maklerskie inwestorzy wpłacili 937 mln zł na 73,6 tys. rachunków, co daje średnią wpłatę 12,7 tys. zł na tego typu rachunek. Popularność IKE maklerskiego rośnie z roku na rok i bardzo dobrze. Poniżej więcej ciekawostek i statystyk, ale na początek to co najważniejsze.

Limit wpłat na IKE na 2024 rok wynosi 23.472 zł

A tak limit wpłat na IKE na 2024 roku wygląda na tle historycznym:

Limit wpłat na IKZE na 2024 rok wynosi 9.388,8 zł standardowo, a 14.083,2 zł dla osób prowadzących własną pozarolniczą działalność gospodarczą

W tym wpisie nie będę powracać do dyskusji czy warto mieć IKE/IKZE czy nie, chyba zdecydowana większość z nas się zgodzi, że z punktu widzenia korzyści finansowych warto, a jeżeli chodzi o inne czynniki (np. ryzyko polityczne) to każdy ma swoją opinię. Chciałem natomiast pokazać rosnącą popularność IKE maklerskiego i jego potencjalny wpływ na rynek akcji.

Polacy w okresach półrocznych otwierają 50-60 tysięcy kont IKE. Bardzo długo IKE maklerskie nie były popularne, natomiast coś się ruszyło w II połowie 2019 roku, a wybuch pandemii i przecena na giełdach mocno wzmogły zainteresowanie inwestorów tym produktem – obecnie w okresach półrocznych otwieranych jest kilkanaście tysięcy IKE maklerskich:

Na rachunkach IKE inwestorzy zgromadzili już blisko 16 mld zł, w tym na IKE maklerskich 5,5 mld zł:

Biorąc pod uwagę korzyść w postaci braku podatku Belki od dywidend, można zakładać, ze te 5,5 mld zł generuje już przyzwoite wpływy właśnie z tytułu wypłat dywidend.

Ale nie tylko o takich wpływach mówimy, bo inwestorzy na rachunki IKE wpłacają coraz więcej gotówki. W 2022 roku było to 937 mln zł, a w I półroczu 2023 roku było to już 656 mln zł – można zatem szacować, że 2023 rok zakończy się wpłatami ponad 1 mld zł na rachunki IKE maklerskie. Ciekawe jaka część tej kwoty inwestowana jest na GPW w Warszawie?

Popularność IKE maklerskiego mocno rośnie, w H1 2023 roku udział wpłat na ten rodzaj kont IKE sięgnął 46%! Żółtym kolorem zaznaczyłem moment wybuchu pandemii covid-19, który okazał sie momentem przełomowym dla popularności IKE maklerskiego.

Limity wpłat na IKE i IKZE 2024 – czy warto?

Każda forma gromadzenia środków na emeryturę, jest dobrym wyborem, a zwłaszcza taka, która zapewnia korzyści podatkowe, czyli konta IKE i IKZE.

Niewątpliwym atutem tych produktów, jest też z pewnością dowolność wyboru instrumentów finansowych, za pomocą których można oszczędzać na IKE. Można poprzez banki, głównie w oparciu o lokaty, można w TFI, w oparciu o fundusze inwestycyjne, można też samodzielnie, poprzez rachunki maklerskie (w akcje czy obligacje) – czyli każdy znajdzie, „coś dla siebie”.

Zbliża się koniec roku, czyli doskonały moment na podsumowanie swoich finansów, wyznaczenie celów na 2024 rok i być może zastanowienie się nad formami oszczędzania / inwestowania własnych środków.

Jeśli jedną z takich form, jest inwestowanie w akcje i/lub obligacje, to zapraszam do korzystania z naszego Portalu Analiz, który może pomóc w tym inwestowaniu. Doskonałym tego przykładem jest portfel IKE Pawła Malika (OBS), o którego wynikach możesz przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: