W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

BETA ETF mWIG40TR, czyli ETF na mWIG40 – luty 2020, zmiany w indeksie mWIG40

Czas na kolejne podsumowanie wpływu BETA ETF mWIG40TR na naszą giełdę, tym razem dotyczy miesiąca lutego.

Przypominam: Poniższe obliczenia wynikają z ogólnie dostępnych danych publikowanych przez fundusz i GPW. Nie są to dane pozyskane z Beta Securities i mogą minimalnie się różnić od stanu faktycznego. Aczkolwiek raczej niewiele, bo wyniki obliczeń zostały skonsultowane z Beta Securities.

BETA ETF mWIG40TR – aktywa, zakupy na GPW, ciekawe informacje

Na koniec stycznia aktywa funduszu wynosiły 94 mln zł, na koniec lutego (najgorszy dzień dla giełdy) spadły do 90,4 mln zł:

Co ciekawe, fundusz w ostatnim tygodniu lutego (jak i w całym lutym) nie odnotował umorzeń, wręcz przeciwnie, w lutym szacunkowo kupował akcji za około 5 mln zł (w styczniu za 13,7 mln zł), w tym w ostatnim tygodniu za około 700 tys. zł.

Jest to o tyle ciekawe, że zaprzecza mojej tezie, że ETFy w czasie bessy mogą spotęgować kryzys wyprzedając wszystko jak leci. Jak widać, klienci tego funduszu okazali się odporni psychicznie na giełdowe spadki, zwiększając wręcz w czasie paniki rynkowej zaangażowanie w ten produkt.

Wykres poniżej, pokazuje ile kasy w lutym fundusz BETA M40 wydał na zakupy akcji poszczególnych spółek i w jaki procent obrotu na poszczególnych papierach te wydatki stanowiły. W związku z mniejszymi napływami w lutym wydatki na zakupy oczywiście są niższe niż w styczniu. Również procentowo, gdyż ostatni „paniczny” tydzień lutego przyniósł wysokie obroty na spółkach z tego indeksu.

Wydanie 5 mln zł na zakupy 40 spółek z indeksu mWIG40 nie wpłynęło oczywiście znacząco na udział Beta ETF w ich akcjonariacie. Poniżej porównanie stanu posiadania po styczniu i lutym.

Zmiany w indeksie mWIG40

Po sesji w dniu 5 marca zostały podane informacje odnośnie rewizji indeksów. Rewizja faktycznie zostanie dokonana w dniu 20 marca. Wtedy to z indeksu mWIG40 wypadną spółki Boryszew i CI Games (fundusz musi się ich „pozbyć”), a wejdą do niego spółki Dom Development (1,42% udziału w indeksie) i Neuca (0,92%). Zmieni się też udział poszczególnych spółek w indeksie. Udziały oraz ich zmiany przedstawiłem w poniższej tabelce.

Jak widać powyżej, istotnie rosną w indeksie udziały TSG i Kernela. Powyższe zmiany fundusz BETA ETF mWIG40TR będzie musiał odwzorować w swoim portfelu, ale patrząc na wielkość aktywów funduszu i obroty na poszczególnych spółkach, raczej nie będzie to miało istotnego wpływu na ceny akcji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu? Dołącz do społeczności ponad 600 Abonentów Portalu i korzystaj z naszych analiz oraz dyskutuj z innymi na forum akcji Portalu Analiz. Zapraszamy.

Z dumą informujemy, że twórca ETF na mWIG40, czyli

SPÓŁKA BETA SECURITIES JEST PARTNEREM PORTALU ANALIZ

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: