W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Analiza spółki Radpol S.A.

Radpol produkuje szeroką gamę wyrobów dla energetyki (produkty termokurczliwe, osprzęt kablowy, izolatory i wyroby z betonu) oraz rury z polietylenu i polipropylenu dla segmentu wodno – kanalizacyjnego, gazowego i ciepłowniczego. Właśnie w tych branżach znajdują się kluczowi odbiorcy grupy.

W 2013 roku spółka zarobiła 15 mln zł netto, a jej kapitalizacja na początku 2014 roku wynosiła 340 mln zł. W 2017 roku spółka zanotowała stratę 2,6 mln zł, a jej kapitalizacja obecnie wynosi 40 mln zł. Mimo, że przez ten okres niewiele się w samej firmie zmieniło pod kątem zasobów produkcyjnych czy produktów.

I to jest chyba największy problem Radpolu, że od kilku lat nic się nie zmieniło. Po okresie wzrostu spółka popadła w stagnację, marazm, przestała inwestować w park maszynowy (w 2015 i 2016 roku amortyzacja wyniosła 19 mln zł, a inwestycje zaledwie 5 mln zł), w rozwój nowych produktów. Nie było jasnej strategii działania. Gdy nadeszło spowolnienie inwestycji (a co za tym idzie zamówień), okazało się, że Radpol nie jest w stanie szybko dostosować się do nowych warunków i spółka zaczęła generować straty (2016 i 2017 rok). Spółce groziła utrata płynności, prowadziła trudne rozmowy z bankiem o odnowieniu kredytów. Zmuszona była wyemitować nowe akcje, z tego tytułu pozyskała 20 mln zł w 2017 roku.

W 2017 roku doszło do zmiany prezesa, nowy prezes doprowadził do opracowania strategii na lata 2018 – 2021, w której określono następującą misję Radpol: Wspólnie z klientami tworzymy innowacje technologiczne budujące dla nich wartość. W ramach strategii spółka zamierza więcej inwestować w rozwój, powstało kilkadziesiąt nowych inicjatyw, które są stopniowo wdrażane.

I pojawiają się pierwsze tego efekty, po 9 miesiącach 2018 roku rosną przychody, wyniki Radpol są na plusie (2,9 mln zł zysku netto), wygląda, że dołek wyników spółka ma za sobą.

Tym niemniej w 2019 rok spółka wchodzi już bez prezesa firmującego strategię (po kilku latach wraca do Arctic Paper), wyzwaniem będzie potencjalny dalszy wzrost kosztów pracowniczych czy energii. Nie ma też pewności, na ile lepsze wyniki 2018 roku to efekt realizacji strategii, a na ile po prostu lepszej koniunktury w inwestycjach.

Zapraszam do lektury pełnej analizy spółki, a także dyskusji o Radpol na dedykowanym wątku forum Portalu Analiz.

Pełen dostęp do artykułu posiadają abonenci Portalu.
Zaloguj się do Portalu lub zarejestruj się.
(rejestracja jest darmowa)

Komentarze widoczne są dla abonentów portalu!

Partnerzy Portalu Analiz: