W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Analiza Izostal – wyniki Q3 2019 roku

Trzeci kwartał 2019 roku przyniósł znaczny spadek przychodów i zysku netto spółki, narastająco również jest gorzej niż rok wcześniej. Według spółki spadek przychodów w Q3 jest przejściowy, wynikający z harmonogramu realizacji inwestycji. Dodatkowo Q3 2018 roku był wybitnie rekordowy (prawda) stąd tak pozornie niekorzystny obraz sytuacji. W pewien sposób potwierdza to wysoki poziom zapasów na koniec Q3 2019 roku.

Kurs akcji spółki „awansem” zdyskontował te wyniki, co będzie dalej? Zapraszam do analizy wyników Izostal za Q3 2019 rok.

Przychody spółki po trzech kwartałach 2019 roku są o 13% niższe niż rok wcześniej. W samym Q3 2019 roku przychody spółki spadły o 31%.

Ale faktycznie, jak spojrzeć na przychody w poprzednich latach (2016 i 2017) to widać, że 2018 rok był rekordowy. Spółka oczekuje poprawy pisząc o najbliższych miesiącach:

W najbliższych miesiącach należy się spodziewać wzrostu sprzedaży dla krajowego Operatora Gazociągów Przesyłowych.

I patrząc na wysoki poziom zapasów w bilansie wydaje się, że tak będzie.

Konsekwencją spadku przychodów jest spadek zysku netto. Biorąc pod uwagę koszty stałe musiał on spaść bardziej niż przychody. I faktycznie jest o 53% niższy niż w Q3 2018 roku, a narastająco ubytek wynosi 20%.

Co dalej?

Kursk akcji spółki mocno ucierpiał.

Sam rok 2019 powinien zakończyć się nienajgorzej. Gdyby spółka dodała kolejne 3 mln do zysku netto (podobnie jak rok wcześniej), roczny zysk netto wyniósłby 13 mln zł, co przy kapitalizacji 80 mln zł daje C/Z = 6,2, nie najgorzej.

Około 30% zysku spółka wypłaca w formie dywidendy, zatem jest stopa mogłaby wynieść około 5%. Również ujdzie, chociaż nie są to fajerwerki.

Na kolejne lata inwestycji do zrobienia w obszarze rur gazowych jest bardzo dużo, pytanie ile z nich przypadnie na Izostal. Pewne szanse są, bo spółka podpisała umowę ramową (trzecią) na dostawy rur izolowanych do Gaz-System – łącznie 1,7 tys. km. Łącznie Gaz-System na tą umowę ma do wydania 2,8 mld zł netto, a do jej realizacji łącznie zakwalifikowało się 6 podmiotów.

Ceny stali w 2019 roku spadły, nie znam indeksu cenowego rur stalowych, ale można domyślać się, że podąża on za cenami stali. Warto to mieć również na uwadze, bo: Niemniej długoterminowo Spółce sprzyjają wysokie ceny rur (na poziomie przychodów i marż), z kolei spadek cen rur może wpływać na spadek przychodów i zysku na sprzedaży rur.

Pełen dostęp do artykułu posiadają abonenci Portalu.
Zaloguj się do Portalu lub zarejestruj się.
(rejestracja jest darmowa)

Komentarze widoczne są dla abonentów portalu!

Partnerzy Portalu Analiz: