W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Analiza grupy Apator

Apator to spółka notowana od ponad 20 lat na GPW, które oferuje produkty w zakresie odczytu oraz rozliczania różnych mediów (energia elektryczna, gaz, woda, ciepło) oraz dostarcza rozwiązania w zakresie automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej. Spółka od ponad roku posiada nowego prezesa, który pod koniec 2018 roku zaprezentował ambitną strategię na lata 2019-2023.

Zmiana Zarządu przynosi pierwsze efekty, ograniczenie mniej rentownej sprzedaży przełożyło się na wyższe wyniki na poziomie zysku operacyjnego oraz netto i dość wysokie prawdopodobieństwo realizacji prognozy w roku 2018. Jej realizacja oczywiście uprawdopodobni scenariusz wykonania ambitnego planu na rok 2023, który zakłada podwojenie wyniku na poziomie EBITDA. Otoczenie makro powinno spółce sprzyjać, w związku z przewidywaną nowelizacją prawa energetycznego, co w do 2026 roku powinno wywołać konieczność wymiany aż 80 proc. liczników energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.

Spółka musi poradzić sobie jednak z rosnącymi kosztami pracy, dość istotnymi w jej rachunku wyników oraz zdobywać rentowne kontrakty zagraniczne. W bilansie spółki widać istotne ryzyka: wartość firmy nabytych spółek, skapitalizowane nakłady na prace rozwojowe, czy problemy z kontraktami z lat poprzednich. Strategia na rok 2023 oparta jest w dużej mierze o cele ilościowe określone w proponowanej nowelizacji prawa energetycznego, a jak wiadomo proces legislacyjny w Polsce czasami podlega szybkim i nie zawsze pożądanym zmianom.

Zapraszam do lektury pełnej analizy spółki, a także dyskusji o Apatorze na dedykowanym wątku forum Portalu Analiz.

Pełen dostęp do artykułu posiadają abonenci Portalu.
Zaloguj się do Portalu lub zarejestruj się.
(rejestracja jest darmowa)

Komentarze widoczne są dla abonentów portalu!

Partnerzy Portalu Analiz: