Obligacje skarbowe – zyskasz więcej kupując na Catalyst
Od kilku miesięcy mocno rośnie inflacja (link), w ślad za nią Rada Polityki Pieniężnej podwyższa stopy procentowe.
W ślad za tym rośnie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych, oprocentowanie obligacji korporacyjnych i ich rentowność na Catalyst. Rośnie również rentowność (czyli możliwy do uzyskanie przez nas zysk) obligacji skarbowych notowanych na rynku Catalyst. Taka jest naturalna konsekwencja inflacji i wzrostu stóp procentowych.
Jedyne co nie rośnie, to oferta Ministerstwa Finansów dotycząca oferowanych inwestorom indywidualnym obligacji skarbowych (link do oferty). MF korzysta z niewiedzy czy braku czasu części inwestorów, którzy za tą sprawą zarabiają dużo mniej (a patrząc realnie, czyli uwzględniając inflację, to tracą dużo więcej), niż mogliby działając racjonalnie.
Poniżej zestawiam ofertę Ministerstwa Finansów dotyczącą obligacji skarbowych z rentownościami porównywalnych obligacji możliwych do zakupu na rynku Catalyst. Porównanie sprawdziłem empirycznie, dokonując realnych transakcji na moim rachunku maklerskim.
Oferta Ministerstwa Finansów na 2-letnie obligacje skarbowe, o stałym oprocentowaniu, to 1% w skali roku.
Nie wiem, jak można określić taką ofertę przy inflacji powyżej 8%. Nawet zakładając, że inflacja jest przejściowa i bardzo szybko wróci do celu, wystarczy zajrzeć na Catalyst i wybrać np. zapadające za niecałe 2 lata obligacje skarbowe DS1023 z oprocentowaniem 4%. Kupując je po 101,3% (rzeczywista cena zakupu) osiągam rentowność brutto 3,16%, zatem sporo wyższą, niż w ofercie Ministerstwa Finansów (źródło: obligacje.pl).
Roboty niewiele, a różnica w zysku ogromna.
Także kupowanie od MF obligacji 2-letnich o oprocentowaniu stałym 1% nie ma obecnie żadnego uzasadnienia ekonomicznego, w zasadzie bez wysiłku można kupić porównywalne papiery z rentownością ponad 3%.
Poniżej screen z oferty MF dotyczący obligacji o oprocentowaniu „zmiennym” (1 rok, stałe 1,1%, kolejne 2 lata oprocentowanie = WIBOR 6M)
oraz screen z kalkulatora rentowności obligacji WZ0525, które można potraktować jako odpowiednik oferty MF (źródło: obligacje.pl):
Oprocentowanie 2 i 3 roku będzie takie same dla obydwu obligacji (WIBOR 6M), ale różnica jest taka, że przy WZ0525 już w pierwszym roku mam oprocentowanie WIBOR (jak widać w tabelce 2,02%, a za kilka miesięcy zmieni się na powyżej 3% według aktualnych stawek), a w ofercie Ministerstwa Finansów w pierwszym roku mam 1,1%. I kompletnie nie rozumiem, czemu WIBOR 6M nie jest stawką od pierwszego roku (tzn. rozumiem, bo kilka miesięcy temu przy WIBOR nieco ponad 0%, 1,1% wyglądało ładnie marketingowo, ale przecież teraz sytuacja się odwróciła…).
Podsumowując, podobnie jak przy 2-latkach, na Catalyst, przy podobnym ryzyku, jesteśmy w stanie kupić obligacje o wyższej rentowności.
Przy obligacjach na dłuższe okresy (4 lat i więcej) oferta MF dla nas ogranicza się do obligacji, w których bazą jest inflacja. Ale ponownie, w pierwszym roku 4 latki płacą stałe 1,3%, a dziesięciolatki 1,7%, które nie ma nic wspólnego z aktualną inflację (dlaczego?).
Niestety, obligacji opartych o inflację nie da się kupić na Catalyst, ale szukając ciekawych rentowności zakupiłem na przykład obligacje Banku Gospodarstwa Krajowego (gwarantowane przez Skarb Państwa) z rentownością brutto 4,5%:
No i na koniec potwierdzenie, że transakcje, o których piszę powyżej są wykonalne, wyciąg z mojego rachunku maklerskiego:
Wszystkie te przykłady wklejam po to, aby pokazać, że przy odrobinie chęci i wysiłku można obecnie na bezpiecznych instrumentach (a za takie uważane są obligacje Skarbu Państwa) zarabiać 2, 3, a nawet i ponad 4% brutto rocznie. I w kwestii obligacji skarbowych, my, jako inwestorzy indywidualni, nie jesteśmy wyłącznie skazani na łaskę lub niełaskę Ministerstwa Finansów – możemy korzystać również z cen rynkowych, a nie tylko sterowanych centralnie.
Zapraszam do rejestracji i wykupienia abonamentu w Portalu Analiz. Jest nas już blisko 1.500 osób i rozmawiamy tam o inwestycjach w akcje, obligacje korporacyjne, skarbowe, a także i inne klasy instrumentów – u nas znajdziesz merytoryczne spojrzenie na każdy interesujący Cię aspekt.