Analiza grupy Apator | PortalAnaliz.pl

Analiza grupy Apator

Dodano: 2019-02-08 14:00:10 | Autor: Przemek StaniszewskiApator

Apator to spółka notowana od ponad 20 lat na GPW, które oferuje produkty w zakresie odczytu oraz rozliczania różnych mediów (energia elektryczna, gaz, woda, ciepło) oraz dostarcza rozwiązania w zakresie automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej. Spółka od ponad roku posiada nowego prezesa, który pod koniec 2018 roku zaprezentował ambitną strategię na lata 2019-2023.

Zmiana Zarządu przynosi pierwsze efekty, ograniczenie mniej rentownej sprzedaży przełożyło się na wyższe wyniki na poziomie zysku operacyjnego oraz netto i dość wysokie prawdopodobieństwo realizacji prognozy w roku 2018. Jej realizacja oczywiście uprawdopodobni scenariusz wykonania ambitnego planu na rok 2023, który zakłada podwojenie wyniku na poziomie EBITDA. Otoczenie makro powinno spółce sprzyjać, w związku z przewidywaną nowelizacją prawa energetycznego, co w do 2026 roku powinno wywołać konieczność wymiany aż 80 proc. liczników energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.

Spółka musi poradzić sobie jednak z rosnącymi kosztami pracy, dość istotnymi w jej rachunku wyników oraz zdobywać rentowne kontrakty zagraniczne. W bilansie spółki widać istotne ryzyka: wartość firmy nabytych spółek, skapitalizowane nakłady na prace rozwojowe, czy problemy z kontraktami z lat poprzednich. Strategia na rok 2023 oparta jest w dużej mierze o cele ilościowe określone w proponowanej nowelizacji prawa energetycznego, a jak wiadomo proces legislacyjny w Polsce czasami podlega szybkim i nie zawsze pożądanym zmianom.

Zapraszam do lektury pełnej analizy spółki Apator, a także dyskusji o Apatorze na dedykowanym wątku forum Portalu Analiz.

Pełen dostęp do artykułu posiadają osoby posiadające wykupiony Abonament. Zaloguj się lub sprawdź cennik.

Komentarze do artykułu:
Skomentuj artykuł