Victoria Dom – emisja obligacji serii P2023C
Do 24 lipca 2024 roku trwa emisja obligacji serii P2023C spółki Victoria Dom. Poniżej przedstawiam parametry emisji obligacji oraz podaję linki do oferty, a także porównuję rentowność obligacji z już notowanymi na rynku Catalyst
Victoria Dom – parametry emisji obligacji serii P2023C
Wartość obecnej emisji obligacji wynosi do 50 mln zł.
Wartość nominalna jednej obligacji to 1.000 zł, minimalny zapis można złożyć od 1 sztuki obligacji, czyli od tysiąca złotych.
Oprocentowanie obligacji jest zmienne i wynosi WIBOR 6M + 4,95 p.p. marży. Jest to kolejny spadek marży w odniesieniu do poprzednich emisji (5,25, a wcześniej 5,95 p.p. Przy WIBOR 6M = 5,85% oprocentowanie obligacji wyniosłoby 10,8%. Odsetki od obligacji będą wypłacane co 6 miesięcy.
Obligacje emitowane są na okres 3 lat.
Obligacje nie są zabezpieczone, środki z emisji mają być przeznaczone na finansowanie kapitału obrotowego grupy.
Zapisy potrwają do 24 lipca 2024 roku, link do emisji.
26 lipca 2024 roku nastąpi przydział obligacji, emitent będzie ubiegać się o wprowadzenie obligacji do obrotu na rynku Catalyst.
Zapisy na obligacje przyjmuje Dom Maklerski Michael / Ström, w tym miejscu znajdziesz informacje o ofercie, a jeżeli nie masz jeszcze rachunku maklerskiego w tej instytucji (darmowy, z niską 0,1% prowizją za handel obligacjami) to polecam założyć go za pośrednictwem tego linku. Zapisy na obligacje można również składać w DM BDM i DM BOŚ.
Inwestowanie w obligacje korporacyjne obarczone jest ryzykiem utraty części lub całości środków. Czynniki ryzyka związane z emitentem i emisją zostały zamieszczone w prospekcie informacyjnym, do którego lektury zachęcam.
Victoria Dom – informacje o grupie
Zachęcam do zapoznania się z prezentacją (link) przedstawiającą grupę i jej wyniki, a poniżej screen z tej prezentacji:
W 2023 roku spółka zanotowała doskonałe wyniki finansowe, rozpoznając w wyniku ponad 1,8 tysiąca lokali.
Warto zwrócić uwagę, że na 2024 rok grupa planuje wybudowanie 1.524 mieszkań, z czego ponad 82% (1.255) jest już zakontraktowane. Co oczywiście uprawdopodabnia osiągnięcie kolejnych bardzo dobrych wyników przez grupę w 2024 roku. Na 2025 rok grupa planuje ukończyć 1.597 mieszkań, z czego obecnie 228 lokali jest sprzedane.
Poniżej wykresy opisujące sytuację finansową grupy, na podstawie Raportu Rankingowego.
Dobre wyniki = wysoki poziom gotówki:
Przy rosnącej skali działalności (przychody w 2023 r. wzrosły o ponad 70%) udaje się grupie obniżać dług finansowy netto:
Który, na bazie wyników za 2023 rok, mógłby zostać spłacony w ciągu 1 roku z EBITDA:
Rosną również kapitały własne, co pozwala na obniżenie wskaźnika zadłużenia:
Krótko mówiąc, w 2023 roku grupa wypracowała rewelacyjne wyniki, 2024 rok zapowiada się również solidnie, a sytuacja bilansowa grupy nie budzi zastrzeżeń. A te (zastrzeżenia) można mieć odnośnie transparentności grupy – VID nie jest spółką giełdową, jej raporty finansowe publikowane są tylko 2 razy w roku i z dużym przesunięciem do raportowanego okresu.
Victoria Dom – rentowności obligacji, podsumowanie
Na Catalyst notowanych jest 7 serii obligacji Victoria Dom. Rentowności obligacji podaję za serwisem MyFund, po raz pierwszy rentowności liczone są na podstawie najlepszej aktualnej oferty sprzedaży, a nie na podstawie ostatniej cenie transakcyjnej (czyli rentowności odzwierciedlają faktyczne możliwości kupna danej obligacji):
Jak wynika z powyższego wykresu zdecydowana większość obligacji już notowanych oferuje rentowność niższą od obecnej oferty. Zatem można stwierdzić, że nowa emisja, mimo kolejnego ścięcia marży, nadal wypada sensownie w porównaniu z obligacjami już notowanymi na Catalyst.
Podsumowując, Victoria Dom to spółka działająca na rynku mieszkaniowym od wielu lat. Wyniki grupy za 2023 rok rewelacyjne. Sytuację bilansową grupy uznaję za poprawną, harmonogram planowanych przekazań mieszkań pozwala oczekiwać bardzo dobrych wyników również 2024 roku.
Z minusów, spółka (jej akcje) nie jest notowana na giełdzie, stąd rzadsze (2x w roku) i mniej szczegółowe raporty finansowe. Ale z kolei brak notowań na GPW zapewne przekłada się na konieczność zapłaty wyższych od konkurencji marż od obligacji.
Obecna oferta wydaje się być adekwatnie „skrojona”, uwzględniając ryzyko emitenta, a także obligacje już notowane na Catalyst. Obniżenie marży można łączyć z wysokim popytem na obligacje od inwestorów indywidualnych, ale także z bardzo dobrymi wynikami i perspektywami grupy.
Oczywiście decyzje odnośnie zakupu lub nie danych instrumentów jak zawsze należą do Czytelnika.
Udanych inwestycji!
Disclaimer: Emitent (a dokładnie agencja reklamowa) wykupił reklamę emisji obligacji na Portalu Analiz. Wykupywanie reklam na portalach finansowych jest standardowym działaniem emitentów, aby zapewnić widoczność oferty. Dodatkowo powyższy wpis powstał z mojej inicjatywy i nie był konsultowany z emitentem (piszę zawsze jako potencjalny inwestor, a nie sprzedawca), ale Czytelnik powinien mieć świadomość powiązań, które wyżej wymieniłem.
No i jeszcze przypomnienie, że powyższy wpis nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, a inwestowanie w obligacje korporacyjne (i inne instrumenty finansowe) wiąże się z ryzykiem utraty części, a nawet całości zainwestowanych środków – warto do inwestycji podchodzić rozważnie.
Zastanawia mnie czy Myfund dobrze liczy rentowność dla emisji VID0626. W opisie Myfund podaje oprocentowanie 12,36 (7,00 + WIBOR 6M), tymczasem marża tej emisji to 6,5%.
W myfund jest błąd. Wg prospektu emisyjnego marża może być podniesiona do 7% (z 6,5%), w przypadku gdy wskaźnik zadłużenia do Kapitału Własnego będzie wyższy niż 0,80. Na koniec roku, jeśli dobrze przeczytałem, wskaźnik ten był 0,5, więc podwyższonej marży nie ma.
Zgłosiłem do Damiana z MyFund i już powinno być poprawnie liczone.