Analiza PCC Exol
PCC Exol zajmuje się produkcją surfaktantów – środków powierzchniowo czynnych, odpowiedzialnych za specyficzne właściwości cieczy: pienienie, odpienianie, czyszczenie, smarowanie, zwilżanie itp. Środki te dodawane są (nierzadko są kluczowym składnikiem) do mydeł, szamponów, proszków do prania, płukania, kremów i wielu podobnych produktów, a także wykorzystywane są w zastosowaniach przemysłowych (płyny do gaśnic, smary, dodatki do farb, powlekane tabletki i wiele wiele innych).
Historycznie spółka produkowała przede wszystkim produkty masowe, w których kluczowe znaczenie miała cena sprzedaży, bezpośrednio uzależniona od cen surowców. A to oznaczało sporą konkurencję cenową i niskie marże. Dlatego też od kilku lat spółka konsekwentnie zwiększa w sprzedaży udział produktów specjalistycznych, tworzonych jako autorskie przez własny dział badań i rozwoju, a także produktów tworzonych na szczególne zapotrzebowanie klientów. Produkty te charakteryzują się wyższymi marżami.
Atutem spółki w porównaniu do dużych firm konkurencyjnych jest także elastyczność produkcji, możliwość wytwarzania małych partii produkcyjnych czy korzystne położenie geograficzne.
Strategia spółki zakłada dalszy wzrost udziału w sprzedaży produktów specjalistycznych, a także inwestycje w zwiększanie mocy produkcyjnych, które powinny wzrosnąć o kilkanaście procent w 2020 roku.
W efekcie realizacji strategii I kwartał 2019 roku przyniósł wzrost sprzedaży, bardzo mocny wzrost rentowności zysku brutto na sprzedaży, a w konsekwencji wzrosty EBITDA i zysku netto. Jeżeli taka tendencja utrzyma się w kolejnych kwartałach, 2019 rok ma szansę okazać się rekordowym dla spółki. A w 2020 roku spółka zakończy inwestycje zwiększające jej moce produkcyjne o kilkanaście procent. Czy te czynniki są wystarczające do zainteresowania się PCC Exol?
Zapraszam do zapoznania się z pełną treścią analizy.
Pełen dostęp do artykułu posiadają abonenci Portalu.
Zaloguj się do Portalu lub zarejestruj się.
(rejestracja jest darmowa)