Analiza grupy IZOBLOK
Grupa IZOBLOK jest największym w Europie (udział 25%) producentem wyrobów z EPP (polipropylen spieniony) dla przemysłu motoryzacyjnego. Wykonuje kilkanaście typów kształtek używanych w samochodach – od wkładek absorbujących energię zderzaków, poprzez wypełnienia przestrzeni pomiędzy płytą podłogową a wykładziną, elementy absorbujące energię w drzwiach, wkładki do siedzeń lub całe siedzenia, wypełnienia, zagłówki, aż po wypełnienia bagażnika (schowki oraz skrzynki na narzędzia).
90% sprzedaży grupa kieruje do segmentu motoryzacyjnego. 50% sprzedaży grupy trafia na rynek niemiecki. Odbiorcami grupy są takie koncerny samochodowe, jak: Ford, Volkswagen, BMW, Jaguar Land Rover, zwane jako OEM (original equipment manufacturer), czyli firmy produkujące samochody. Drugą grupę odbiorców stanowią firmy TIER1, czyli dostarczające producentom samochodów gotowe do montażu na linii produkcyjnej zestawy. Do tego typu odbiorców należą grupy: HP Pelzer, Adient, Yangeng, Johnson Cotrols.
W 2016 roku IZOBLOK przejął swojego konkurenta z Niemiec, stając się liderem rynku w Europie. Wtedy też miał miejsce szczyt wyceny giełdowej spółki (240 mln zł) czy notowań giełdowych akcji (około 180 zł). Niestety, nie wszystko poszło tak, jak grupa by sobie życzyła. Od tamtego momentu, mimo wzrostu przychodów ze sprzedaży, wyniki netto spółki się istotnie pogorszyły. Do tego na obecny rok przewidywane jest spowolnienie rynku w Niemczech, grupa sygnalizuje, że poziom zamówień w I kwartale 2019 roku jest o 8% niższy niż rok wcześniej. A to zapewne odbije się na wynikach grupy w kolejnych okresach. W efekcie kurs akcji spółki wynosi obecnie 25,5 zł, a jej kapitalizacja to 32 mln zł. Wartość rynkowa grupy wynosi zaledwie 30% jest wartości księgowej.
Chociaż wyniki netto grupy są słabe, to IZOBLOK generuje wysoką amortyzację, a w konsekwencji wysokie przepływy operacyjne. Wyceny portalu BiznesRadar, czy analityków Noble Securities wskazują na niedowartościowanie kursu akcji spółki.
Zapraszam do lektury analizy IZOBLOK, gdzie przybliżam działalność grupy, omawiam jej wyniki, perspektywy wyników i kilka aspektów związanych z wyceną grupy. Zapraszam również do dyskusji o spółce na Forum Portalu Analiz.
Pełen dostęp do artykułu posiadają abonenci Portalu.
Zaloguj się do Portalu lub zarejestruj się.
(rejestracja jest darmowa)