Przegląd rynku obligacji korporacyjnych na początku 2022 roku
W niniejszym wpisie prezentuję prawie wszystkich emitentów obligacji z Catalyst (poza bankami) i przyglądam się rentownościom ich poszczególnych serii obligacji oraz płynności (obrotom na Catalyst).
Celem wpisu jest znalezienie inspiracji – pomysłów na uzupełnienie mojego portfela obligacji korporacyjnych na początku 2022 roku, w którym gotówka zajmowała na koniec 2021 roku zbyt duży udział (21%).
Na chwilę obecną inflacja jest na szczytach, a rynek oczekuje kolejnych podwyżek stóp procentowych, zatem przy porównywalnej rentowności dwóch serii obligacji, z oprocentowaniem stałym i zmiennym, za bardziej atrakcyjne uznaję te o oprocentowaniu zmiennym. Choć zastanawiam się, w którym momencie zmienić swoje podejście – być może nastąpi to już niedługo.
Punktem odniesienia dla mnie przy inwestowaniu w obligacje korporacyjne jest możliwe dzisiaj do uzyskania 4,5% rentowności brutto na obligacjach skarbowych. Zatem, biorąc pod uwagę ryzyko emitentów, rentowność obligacji korporacyjnych musiałaby wynieść minimum 5,5% brutto (stopa wolna od ryzyka + 1 p.p.), aby dany papier był przedmiotem zainteresowania.
Piszę z mojego punktu widzenia – umiarkowanej skłonności do ryzyka – celuję jeszcze nieco wyżej: obligacje korporacyjne PKN / PKO /PZU / KGHM mają dla mnie zbyt niskie rentowności. Obecnie oczekuję, że obligacje znajdujące się w moim portfelu będą miały rentowność brutto powyżej 6%.
Dane prezentowane poniżej pobrałem z portalu MyFund, który gorąco polecam wszystkim inwestorom giełdowym. Poprawność danych (rentowności obligacji) weryfikowałem wyrywkowo (porównywałem do kalkulatora na stronie obligacje.pl), ale nie jestem w stanie zagwarantować, że wszystkie dane są poprawne. Dodatkowo zwracam uwagę, że zestawienie powstało na podstawie danych po sesji giełdowej w dniu 10.01.2022 roku, ceny obligacji korporacyjnych (a z nimi rentowności) zmieniają się na bieżąco.
Na koniec chciałem jeszcze podkreślić, że jesteśmy po zakończeniu 2021 roku, ale przed wynikami rocznymi spółek. Jest to trudny okres z punktu widzenia oceny ryzyka, raporty roczne są audytowane i mogą wprowadzić zmiany w postrzeganiu poszczególnych emitentów. Niestety na te raporty pozostaje trochę poczekać.
No i wreszcie przypomnienie, że poniższy wpis nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, a jedynie moje podejście do emitentów i ich obligacji – a ewentualnych ocen i transakcji dokonuję pod kątem oceny ryzyka, składu i jakości swojego portfela inwestycyjnego. Gorąco zachęcam do samodzielnej analizy – dlatego podaję prawie wszystkich emitentów i szczegółowe dany, aby każdy mógł samodzielnie decydować.
Poniżej tabele zawierające: emitenta, serię obligacji, YTM brutto (rentowność przed podatkiem), YTM netto (rentowność po podatku), ekwiwalent YTM (umożliwia porównanie z rentownością lokat), ostatnia wycena na Catalyst, wartość emisji w mln zł, pozostały okres do wykupu, oprocentowanie (w tym marża), rodzaj oprocentowania (stałe/zmienne), okres odsetkowy (co ile miesięcy aktualizowane jest oprocentowanie), baza (czyli rodzaj zastosowanej stopy WIBOR), wreszcie obrót w tys. zł w styczniu 2021 roku i za ostatnie 12 miesięcy.
Zanim jeszcze przejdę do zestawień, gorąco zachęcam Cię do dołączenia do społeczności Portalu Analiz (blisko półtora tysiąca osób) i dyskusji na Forum Obligacji (ale również i Forum Akcji) o inwestycjach, ciekawych spółkach, obligacjach i nie tylko.