W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

BETA ETF sWIG80TR – debiut, podstawowe informacje

W dniu 14 grudnia 2021 roku na GPW w Warszawie zadebiutował kolejny ETF od Beta Securities, tym razem fundusz pasywny odwzorowujący zachowanie indeksu małych spółek sWIG80TR.

Jak to w przypadku funduszy ETF (pasywnych) bywa, celem funduszu jest maksymalnie dokładne odwzorowanie indeksu, a nie jego pobicie, zatem poznanie funduszu powinno głównie skupiać się na poznaniu indeksu bazowego i to właśnie w tym wpisie uczynię.

Na początek spójrzmy na 10-letnią stopę zwrotu z głównych indeksów GPW. W tym okresie indeks sWIG80TR osiągnął stopę zwrotu +206% (źródło: stooq.pl).

Uwaga, określenie TR w nazwie indeksu oznacza Total Return czyli stopa zwrotu indeksu uwzględnia wypłacane przez spółki z indeksu dywidendy.

W kolejnych wykresach wykorzystam prezentację Mateusza Muchy z Beta Securities pokazaną oglądającym webinarium na kanale YouTube Portalu Analiz (zachęcam do subskrypcji kanału YT Portalu Analiz, aby otrzymywać powiadomienia o kolejnych webinariach).

Na wykresie poniżej górny wiersz pokazuje stopy zwrotu indeksu w poszczególnych latach – jak widać indeks w swojej historii nie spadał 2 lata z rzędu. Z kolei tabela poniżej pokazuje stopę zwrotu, jaką można było zanotować inwestując w indeks w danym roku w odniesieniu do okresu inwestycji.

Jak widać, patrząc historycznie, maksymalny czas „w stracie” to 2 lata, a inwestując w indeks w dowolnym okresie w przeszłości i trzymając go do dziś, w każdym przypadku zanotowalibyśmy zysk (kolumna CAGR) od 7,45% rocznie do ponad 30% rocznie. Oczywiście im dłuższy okres obserwacji tym lepiej, zatem patrząc na lata 2010-2018 możemy postawić tezę o średniorocznym typowym wzroście wartości indeksu o 7-13%.

Warto również zwrócić uwagę, że sWIG80TR, pomimo mocnych wzrostów w ostatnich 2 latach, prezentuje się korzystnie na tle pozostałych indeksów pod względem popularnych wskaźników C/Z, C/WK czy poziomu wypłacanej dywidendy:

Indeks jest również mocno zdywersyfikowany według sektorów czy liczby spółek:

Historycznie w skład indeksu sWIG80 (a więc 80 spółek) wchodziło już 275 spółek – zatem zarządzający funduszem pasywnym ma tutaj co robić.

Warto również zauważyć, ze zaledwie niecałe 14% spółek z indeksu będąc w jego składzie osiągnęło stopę zwrotu lepszą od indeksu, kolejne 34% osiągnęło w takim okresie stopę zwrotu większą od zero, a aż blisko 53% spółek odnotowało stratę.

Może to być zarówno argument za inwestowaniem w indeks (trudno samodzielnie trafić na „perłę”, która przebije indeks), ale również za inwestowaniem samodzielnym (ach, gdyby udało się omijać w inwestowaniu spółki przynoszące straty) lub też mieszanym (inwestujemy w indeks oraz dobieramy kilka spółek naszym zdaniem z wysokim potencjałem jego pobicia).

ETF na sWIG80TR od Beta Securities – podsumowanie

Podsumowując, indeks sWIG80TR ma ciekawy zdywersyfikowany skład, a także, patrząc historycznie, osiąga atrakcyjne stopy zwrotu. Zatem ETF odwzorowujący ten indeks z pewnością ma rację bytu. Oczywiście ETF raczej nie będzie w stanie oddać 1 do 1 wyników indeksu, chociażby ze względu na opłaty: opłata za zarządzanie wnosi 0,9% w skali roku, a całkowite koszty funduszu ni powinny przekraczać 1,4% aktywów w skali roku – wartość ta powinna maleć wraz ze wzrostem aktywów funduszu.

Na koniec wklejam slajd z podsumowaniem informacji, jeszcze raz zapraszając do obejrzenia webinaru z Mateuszem Muchą, a także informuję, że niniejszy materiał nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej – przed ewentualną inwestycją należy zapoznać się z odpowiednimi materiałami (link na wykresie poniżej).

Udanych inwestycji!

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu Analiz: