BETA ETF mWIG40TR – podsumowanie 2020 roku
+3,58% wyniosła w 2020 roku stopa zwrotu indeksu mWIG40TR. Dodatnią stopę zwrotu udało się wywalczyć rzutem na taśmę w ostatnich dniach grudnia.
W tym wpisie spojrzymy na to, jaki był wpływ poszczególnych spółek i branż na tą stopę zwrotu oraz jak z odwzorowaniem indeksu poradził sobie ETF BETA M40. We wpisie skorzystam z danych przygotowanych przez BETA ETF, Partnera Portalu Analiz.
mWIG40TR – udział spółek w wyniku indeksu
Wynik indeksu jest nieznacznie powyżej zera i jak widać poniżej rozkład spółek wpływających pozytywnie i negatywnie na indeks (kontrybucja) jest rozłożony mniej więcej po równo. Istotny pozytywny wpływ na wynik indeksu miały takie spółki jak Budimex, Kęty, Ten Square Games oraz Mercator (mimo późniejszego włączenia do indeksu) oraz Livechat.
Po przeciwnej stronie odnajdziemy walory przede wszystkim sektora finansowego (banki: Millenium, ING, Handlowy, windykator KRUK), a także Amrest i Eurocash.
To co napisałem powyżej o bankach, fajnie widać na rozkładzie sektorowym – to spółki „Financials” spadając w 2020 roku o blisko 22% pociągnęły w dół mWIG40 o 7,35%. Mocniej, o blisko 50% spadały spółki „Energy”, ale ich wpływ na indeks był niewielki.
I chyba właśnie Financials mające blisko 25% udział w indeksie są kluczem do wyniku indeksu mWIG40 w 2021 roku.
BETA M40 – analiza odwzorowania indeksu
Głównym „zadaniem” i z tej roli BETA M40 wywiązuje się bardzo poprawnie 🙂 . W 2020 roku tracking difference wyniosło -0,91%, podczas gdy opłata za zarządzanie funduszem wynosi 0,8% aktywów w skali roku. Zatem różnica między wynikiem mWIG40TR, a funduszem BETA M40, po uwzględnieniu opłaty za zarządzanie, jest niewielka, fundusz radzi sobie dobrze z głównym zadaniem.
Jeżeli interesuje Cię więcej informacji związanych z ETF BETA M40 oraz pozostałymi funduszami od Beta Securities, zapraszam do tego podsumowania.